Japanci idu po struju u svemir
Japanska vlada je formirala istraživački tim koji bi narednih decenija u stvarnost trebalo da sprovede ambiciozan plan o neograničenoj čistoj energiji, vredan desetine milijardi dolara.
Sa sve manje izvora energije i teško zavistan od uvozne nafte, Japan je već dugo vremena lider u solarnoj i drugim oblicima obnovljivih izvora energije.
Ipak, najodvažniji japanski plan krije se iza akronima SSPS (Space Solar Power System – Svemirski solarni strujni sistem), gde bi mreže fotonaponskih tanjira od po nekoliko kvadratnih kilometara plutale u geostacionarnoj orbiti izvan Zemljine atmosfere.
"Kako je solarna energija čist i neograničen izvor energije, verujemo da ćemo moći da rešimo problem nedostatka električne energije i globalnog zagrevanja", objavili su istraživači iz Micubišija, jednog od učesnika u projektu.
Solarne ćelije trebalo bi da skupljaju Sunčevu energiju, koja je u svemiru najmanje pet puta jača nego na Zemlji, i da je šalju na Zemlju kroz grozdove lasera ili mikrotalasa.
"Skupljale bi je džinovske parabolične antene, najverovatnije smeštene u posebno čuvanom području na moru ili na akumulacijama hidrocentrala", rekao je Tadašige Takija, portparol japanske svemirske agencije (JAXA).
Cilj istraživača je stvaranje sistema snage jednog gigavata, što odgovara atomskoj centrali srednje veličine, koji će davati električnu energiju od osam jena po kilovatčasu, što je šest puta jeftinije od trenutne cene kilovata u Japanu.
Plan, uključujući i transport delova u svemir, možda izgleda teško ostvariv, ali Japan razvija taj projekt još od 1998. godine, a na njemu je do sada radilo već više od 130 istraživača pod nadzorom JAXA-e.
U oktobru su japanska ministarstva ekonomije, trgovine i nauke odabrala nekoliko japanskih haj-tek kompanija koji će učestvovati u projektu, pa su time napravili još jedan korak ka realizaciji projekta.
U konzorcijum, koji je nazvan Institut za automatski svemirski eksperiment "Free Flyer" takođe su uključeni Mitsubishi Electric, NEC, Fujitsu i Sharp.
"U sledećih nekoliko godina japanska raketa bi u nisku orbitu trebalo da postavi satelit koji će testirati prenos mikrotalasima", rekao je Tatšhito Fudžita, jedan od JAXA-inih stručnjaka.
Sledeći veliki korak, koji se očekuje oko 2020. godine, biće lansiranje i testiranje savitljive fotonaponske strukture kapaciteta 10 megavata, a slediće prototip od 250 megavata. Time će se moći proceniti konačna izvodljivost projekta.
Krajnji cilj je proizvodnja električne energije koja će biti dovoljno jeftina da konkuriše drugim alternativnim izvorima energije.
JAXA kaže da će prenos energije iz svemira na Zemlju biti potpuno bezbedan, ali da u to još malo treba uveravati javnost, koja već priča o laserskim zracima koji paraju nebo, pečenim pticama i prepolovljenim avionima koji padaju s neba.
Prema istraživanju koje je JAXA provela 2004. godine, reči "laser" i "mikrotalas" su među 1.000 ispitanika izazivale najviše zabrinutosti.