Petak 23.12.2016.
18:01
Đ. Barović - Vesti

Simo Tuševljak o dirigovanim zločinima (1): Ubice se slobodno šetaju Sarajevom

pixabay.com
Sarajevo
U eskluzivnom razgovoru za "Vesti", inspektor u Upravi za terorizam MUP RS i kordinator Tima za za istrage krivičnih dela ratnog zločina nad srpskim narodom, Simo Tuševljak, ističe da je uhapšeni pripadnik muslimanskih snaga samo jedan od stotinu onih koji se i dalje slobodno šetaju Sarajevom i BiH, a postoje osnovana sumnja da su pripadali specijalnim jedinicama za likvidacije i terorizam.
 
- Imamo pouzdane informacije da se najmanje stotinak nekadašnjih pripadnika specijalnih jedinica koje su osnovale Armija BiH, MUP BiH i tajna služba Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID), osumnjičeni za čitav spektar ratnih zločina, ne samo slobodno šeta Sarajevom i Bosnom, već je većina "uhlebljena" u državnim institucijama ili firmama pod kontrolom države.
 

Političke likvidacije

Bilo je u Sarajevu tokom rata, pre i posle i političkih ubistava i unutrašnjih obračuna bošnjačkih službi.

- Mislim na sva ubistva ljudi koji su direktno dovođeni u vezu sa raznim zločinima počinjenim tokom rata u Bosni, počev od ubistva Juke Prazine, Mušana Topalovića Cace, Ramiza Delalića Ćele, Joze Leotara, zamenika ministra policije. Uostalom u Hrvatskoj su pravosnažno osuđena trojica pripadnika AID zbog pokušaja ubistva Fikreta Abdića.

Tuševljak nema dilemu o čemu je ovde reč.

- Može se reći da je to kupovina ćutanja, ali može se reći da je to možda i nastavak njihovog rada. Uostalom, taj posao ipak najbolje znaju da rade - navodi on.

Od 273 krivičnih prijava koliko su CJB Istočno Sarajevo i MUP Srpske do sada podneli vezano za zločine nad nemuslimanima u Sarajevu, do sada slovima i brojkom ni jedna osoba nije pravosnažno osuđena i pored toga što su 2008. godine, Parlament i Savet ministara BiH doneli jasnu strategiju da se najteži predmeti ratnog zločina moraju okončati do 2015. godine, ističe naš sagovornik.

Kad je reč o ubistvima u Sarajevu, pojedinačnim i masovnim, Tuševljak smatra da je u gotovo svim tim događajima prepoznatljiv "rukopis" vlasti.

- Jedna od prvih akcija koja je izvedena jeste eksplozija u Ulici Vase Miskina 1992. godine. Taj događaj je poslužio da se SR Jugoslaviji uvedu sankcije, a nedvosmisleno je utvrđeno da nije reč o granati sa položaja Srba, već podmetnutoj eksplozivnoj napravi. Postoje izjave preživelih svedoka, ali i pripadnika naše Službe koji su, sticajem okolnosti, bili očevici ovog događaja. O ovom događaju su za MUP RS svedočili i pripadnici službi bezbednosti muslimana i jasno ukazali da je reč o potmetnutom eksplozivu.
 

Sutra - Simo Tuševljak o dirigovanim zločinima (2): Piramida zločina

2024 © - Vesti online