Putin i Abe: Nećemo više da igramo "ping-pong" oko Kurila
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da bi Rusija mogla da omogući građanima Japana da lakše posete Kurilska ostrva u Pacifiku, koji su predmet teritorijalnog spora između Moskve i Tokija.
- Ja i gospodin premijer smo sinoć razgovarali. Čitao sam veoma tužna pisma bivših stanovnika Južnih Kurila. Prema našem mišljenju, potrebno je prekinuti taj istorijski ping-pong sa tom teritorijom. Potrebno je, na kraju krajeva, shvatiti da fundamentalni interesi i Japana i Rusije zahtevaju konačno, dugoročno rešenje - rekao je ruski predsednik na pres-konferenciji.
- Međutim, ovde ima mnogo pitanja, uključujući i privrednu delatnost i bezbednost - naveo je on.
Pročitajte još:
* Dokle će Rusija i Japan biti u ratu?
Ruski predsednik očekuje da će zajednička privredna delatnost na Kurilima omogućiti napredak u mirovnom procesu između Moskve i Tokija. Putin je izjavio da Rusija smatra da je neophodno pronaći rešenje mirovnog problema sa Japanom, ali da razume da se ne može brzo doći do kompromisa oko Kurilskih ostrva.
- Kako je poznato, taj proces se razmatra već više od 70 godina. Bilo bi naivno smatrati da ga možemo rešiti u minutu. Međutim, nesumnjivo je potrebno tražiti rešenje koje bi odgovaralo strateškim interesima i Rusije i Japana i koje bi narodi obe zemlje prihvatili - rekao je ruski predsednik.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ispričao je detalje sastanka sa japanskim premijerom Šinzom Abeom. Oni su, između ostalog, razgovarali i o mogućnosti zaključenja mirovnog sporazuma i perspektivi saradnje u ekonomiji.
- Mi smo juče u Nagatou održali iscrpne razgovore sa premijerom tokom kojih smo razmotrili stanje čitavog kompleksa rusko-japanskih odnosa, uključujući i pitanja političkog karaktera i mogućnosti zaključenja mirovnog sporazuma - rekao je Putin.
On je dodao da se ekonomije Rusije i Japana uzajamno dopunjuju i praktično nemaju konkurentske nesuglasice. Šinzo Abe je izjavio da su za poslednjih sedam meseci Moskva i Tokio konkretizovali plan zajedničkog rada, koji je japanski premijer predao u maju kada se nalazio u poseti Sočiju. Predlozi uključuju osam tačaka i predviđaju razvoj saradnje, uključujući sfere energetike, ekonomije i infrastrukture.