EU traži da izdate Moskvu
Ali, posebno je bio zanimljiv deo intervjua Lavrova ruskom državnom mediju u domenu odnosa Srbije i Evropske unije. Prema rečima Lavrova, nema sumnje da je Brisel izložio Beograd pritisku zbog odnosa s Rusijom.
- On je rekao da je pritisak EU poznata stvar. Ako Srbija hoće u EU, mora da zatvori humanitarni centar u Nišu. Dodao je i da od maja članice EU traže da im se kaže šta treba da misle o Rusiji - rekla je Milinčićeva.
Milov nož u leđa
- Brisel od Srbije traži da se ponaša onako kako se ponaša rukovodilac Crne Gore koji je prekršio sve svoje obaveze i obećanja i izdao Rusiju, iako mu ona nije učinila ništa loše - kazao je Lavrov.
Međutim, postavlja se pitanje zašto je Lavrov o tome govorio sa "Sputnjikom", a ne sa srpskim diplomatom Ivicom Dačićem, ili premijerom Aleksandrom Vučićem. Miličićeva ima za to objašnjenje:
- Status humanitarnog centra u Nišu nije u domenu Ministarstva spoljnih poslova, verovatno se to neće sa tog nivoa rešavati. Lavrov je rekao da se izmišlja da je u pitanju špijunski centar. Kako može da postoji špijunski centar, a da ga ne detektuje Amerika ili neka druga velika sila - navela je ona.
Tajni tovar
Ljubinka Miličić je, međutim, dodala da se traži diplomatski imunitet za nekoliko Rusa koji rade u centru. To, međutim, odbija srpska vlada pune četiri godine. Naime, ako se Humanitarnom centru u Nišu i njegovim stanarima da diplomatski status, onda to važi i za sav tovar koji bi dolazio u Niš bez prava srpskih vlasti da teret kontrolišu.
Lavrov je bio vrlo jasan u intervjuu:
- EU Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu smatra špijunskim gnezdom i pretnjom za bezbednost i traži njegovo zatvaranje. A to što je tokom njegovog postojanja očišćeno od mina više od četiri miliona kvadratnih metara i uklonjeno oko 1.500 eksplozivnih naprava, to što je taj centar pružao pomoć u gašenju požara na jugu Evrope, uključujući i zemlje EU, o tome radije ćute - rekao je Lavrov.
Premijer Aleksandar Vučić je, na navode da EU kao jedan od zahteva postavlja i zatvaranje humanitarnog centra u Nišu, rekao da nije to tako čuo u Briselu.
- Nisam to na takav način čuo u Briselu, Sergej Lavrov je to čuo možda na drugom mestu. O tome odlučuje naša vlada, a ne Brisel, Vašington i Moskva - rekao je Vučić.
Gde su sve ruski humanitarci
Zanimljivo je da Rusija tvrdi da je Humanitarni centar u Nišu namenjen "regionalnim operacijama", a da Rusija nema sporazum o pružanju takve pomoći niti sa jednom zemljom u regionu. Takođe, zanimljivo je i pitanje kako su Rusi odabrali da baš u Srbiji otvore takav centar, a pripadnici Ministarstva za vanredne situacije ovakve baze imaju, izvan Rusije, još samo u Kirgiziji i Jermeniji.