Sreda 14.12.2016.
10:48
Vestionline

Kini prekipelo: Žalili se na SAD i EU

Reuters
Kineski premijer Li Kećijang

Kada se Kina pridružila STO 2001. godine, njen ulazak je uslovljen odredbom kojom je drugim članicama organizacije dozvoljeno da tu zemlju u narednih 15 godina tretiraju kao netržišnu ekonomiju prilikom utvrđivanja damping carina, izveštava agencija Rojters.

To je trgovinskim partnerima pružilo mogućnost korišćenja cena u toj zemlji za procenjivanje da li Kina prodaje svoju robu ispod tržišne vrednosti. Pomenuta klauzula je istekla 11. decembra, što znači, kako kaže zvanični Peking, da partneri moraju da odustanu od svog korišćenja "takvih surogat metoda".

Američka sekretarka za trgovinu Peni Priker izjavila je u novembru da nije "sazrelo vreme" da SAD promene način na koji procenjuju da li je Kina stigla do statusa tržišne ekonomije, kao i da nema međunarodnih trgovinskih propisa koji nalažu promene u načinu na koji se utvrđuju američke antidamping carine.

Kinesko Ministarstvo privrede navelo je u saopštenju na svojoj internet-stranici da posle 15 godina sve članice STO imaju obavezu da prestanu sa korišćenjem pristupa Kini kao netržišnoj zemlji.

"Nažalost, SAD i EU tek treba da ispune ovu obavezu", saopštilo je ministarstvo. Evropska komisija je poručila da je primila zahtev za konsultacijama, što je prvi korak u sporu pred STO.

- Žao nam je što Kina pokreće ovaj spor sada, uprkos činjenici da je Komisija već dala predlog izmene i dopune zakona po tom pitanju - rekao je portparol EK.

Evropska komisija je predložila prošlog meseca nov način tretiranja Kine, ali njeni planovi čekaju odobrenje 28 država-članica EU i Evropskog parlamenta, navodi Rojters.

2024 © - Vesti online