Cvetković/Stanković

G. Jovana interesuje da li su njegovi stvarno potekli iz Crvene Jabuke, kao i odakle su, kako i kada došli u to selo u vlasinskoj oblasti, ranije znanoj kao Znepolje.
 

U svojoj knjizi "Srpske porodice i prezimena" i mnogim tekstovima o istorijatu prezimena u srpskom narodu, navodili smo da je uvođenje prezimena - kao nepromenljivog oblika porodičnog identiteta - najkasnije zaživelo upravo na jugu Srbije.

U ovim krajevima se i posle oslobođenja od Turaka, održala česta praksa da se muški članovi iste porodice različito prezivaju - jedni po očevom imenu, a drugi po dedi ili pradedi.

Budući da se ne zna kada je nastalo prezime Cvetković, to jest kada su ga preuzeli neki od Stankovića, ostaje nam da nagađamo da li im je svima ranije prezime bilo Spasin ili Spasić, s obzirom na to da se Stankov otac zvao Spasa. Ali, pošto svi potiču iz oblasti Vlasine, ili Znepolja, i da slave Sv. Nikolu pokušaćemo da utvrdimo liniju njihovog kretanja.

Sela u Leskovačkom polju su od najstarijih vremena bila nastanjena isključivo Srbima, da bi posle Velike seobe, i odlaska mnogih srpskih porodica i hrišćana Arbanasa, u ove krajeve nisu počeli da se spuštaju Šiptari, odnosno Arnauti. Posle pripajanja Leskovca, Pirota, Vranja i Prokuplja Knjaževini Srbiji, 1878, sve ove krajeve, pa i Leskovačko polje, ponovo naseljava nekadašnje, ali i novo stanovništvo srpskog porekla.

Pretke g. Jovana smatramo starosedeocima u ovom kraju koji su se zapravo samo vratili na svoja ognjišta posle turskog povlačenja. U međuvremenu, bilo je mnogo lokalnih seoba, pa da je praktično nemoguće pratiti kretanje pojedinačnih porodica.
 

U ovom kraju, u selu Roždace, ima i Spasića. Prvi je bio Dimitrije Spasić, iz Kruševe Glave, "prizetko" u familiji Duruci, doseljene iz Masurice, ali se danas prezivaju Cvetković i slave Sv. Aranđela i Sv. Nikolu. Iako su zasnovali selo, tog prezimena u njemu više nema, a autor monografije navodi da su nova prezimena dobili po očevima i dedovima.

2024 © - Vesti online