U Sibiru se sprema čudo: Mamuti će ponovo šetati Zemljom?
- Moj san je da oživim ne samo dlakavog mamuta, već i neke izumrle vrste poput drevnih pasa, jelena, bizona i tigra - rekao je ekspert.
U intervjuu za Sajbirian tajms na pitanje da li bi mamut mogao da oživi tokom njegove karijere, naučnik koji ima 63 godine je odgovorio da je projekat oživljavanja mamuta poprilično težak.
- To je dugoročni projekat. To znači da nisam siguran gde, kada i kako možemo da oživimo dlakavog mamuta u sadašnjosti. To još ne znam. Ali mogu da kažem da ćemo ja i NEFU (Severoistočni federalni univerzitet u Jkutsku) učniti sve što je do nas - rekao je.
On je obelodanio da drugi timovi rade na dlakavom mamuti, ali da bi voleo da prvi mamuti budu pušteni u Jakutiju jer su u tom regionu i živeli poslednji primerci ove vrste pre istrebljenja pre nekoliko hiljada godina.
Kao idealnu lokaciju za drevne vrste je predložio Pleistocenski park, jedinstvenu arktičku naučnu zonu u udaljenim severnim područjima.
Ustanovljen 1977, park je postepeno obnavljan u ekosistem stepe u kakvoj su živeli mamuti, što je bilo dominantno područje na Arktiku i Pleistoceni.
To znači zamenu sadašenjeg neproduktivnog severnog ekosistema veoma produktivnim pašnjacima koji su gusto nastanjeni životinjama i imaju visok nivo biološkog recikliranja.
To područje trenutno nastanjuju biljojedi bizon, muflon, losovi, konji i irvasi.