Ponedeljak 21.06.2010.
18:40
Vestionline

U domu Milice Srpkinje

Milica Stojadinović Srpkinja


 

Na početku sledećeg veka broj žitelja mu se udvostručio. Naselje je tada bilo deo iriškog vlastelinstva, a kasnije je postalo dom za nadničare koji su radili za istoimeni manastir.

Kula branilja


Najstarija sačuvana građevina pod Fruškom gorom je Vrdnička kula, čiji temelji potiču još od nestalog rimskog utvrđenja, a podigao ga je još 287. godine rimski car Probus. Kasnije je izgrađena tvrđava od koje je ostala kula, koja je nastala u 14. veku da bi štitila i Vrdnik i Ugarsku od osvajača.

 

Tu su se doseljavale obe hrišćanske vere i mnogi narodi, a pored Srba, najviše ih je pristizalo iz Češke, Mađarske i Slovenije. Razvoja nije bilo sve do otkrivanja nalazišta mrkog uglja, a pošto je 1804. otvoren prvi rudnik,

Selo, kako se Vrdnik tada zvao, najpre je pripadao manastiru. Kasnije ga je od monaha otkupila grofovska porodica Pejačevića iz Rume. Ugalj se vadio sve do sedamdesetih godina 20. veka.

Rudarstvo je razvilo selo u Vrdnik i još nekoliko oblasti, poznatih kao Prnjavor, Stara i Nova Kolonija, Lipovac i Činovnički red. Kraj je i do tada i kasnije bio čuven prema manastiru Ravanica, koji su osnovali i u njega preneli mošti kneza Lazara odbegli monasi iz Šumadije, iz Ravanice kod Ćuprije.

Fruškogorski imenjak je teško stradavao u predstojećim ratovima, tako da su do Drugog svetskog rata uspele da se sačuvaju samo odeća i pokrov Lazarov, koji je vezla monahinja Jefimija.

Manastir Vrdnik

Ovaj kraj je proslavila i velika rodoljupka i književnica Milica Stojadinović Srpkinja, lepa i obrazovana kći vrdničkog prote, čiju je narav i duh toliko voleo i sam Vuk Karadžić, da ju je zvao "moja kći iz Fruške". Od pre oko pola veka, na Frušku goru se dolazi i zbog Vrdničke banje, pošto su otkriveni lekoviti izvori kisele i termalne lekovite vode.

Začeci turizma se, međutim, beleže u ovom kraju i još pre Drugog svetskog rata, kada su mesni rudari iskopali tri velika bazena za lekovite kupke.

2024 © - Vesti online