Sreda 16.06.2010.
15:38
Tanjug

Ignjatović: Ako bude mrtav za Srbiju neće za Hag

Ako bude mrtav za Srbiju neće biti za Hag: Ratko Mladić


 

Ukoliko bi se, međutim, uz pomoć DNK analize i drugim metodama utvrdilo da je Mladić zaista mrtav, postupak pred Tribunalom bi bio obustavljen, kao što je to učinjeno u slučaju Slobodana Miloševića, kazao je Ignjatović.
 

Uslovi za proglašenje neke osobe mrtvom

 

Prema domaćim propisima, osoba može biti proglašena mrtvom ukoliko ima više od 70 godina i nema je najmanje pet godina, zatim da je nema pet godina ali da okolnosti pod kojima je nestao mogu da ukazuju da više nije u životu, kao i da je nestanak osobe povezan sa priorodnim katastrofama - poplavama, požarima, zemljotresima, i nema je duže od šest meseci nakon prestanka te nepogode, naveo je Ignjatović.

 

"Mrtav čovek ne može da bude izručen i ne može da mu se sudi. U tom slučaju ta priča bi bila završena, ali bi saradnja sa Tribunalom ostala sve dok taj sud postoji", objasnio je Ignjatović ranije.
 

I kada Tribunal prestane da postoji, uveren je on, ostaće neko telo zbog potrebe da se upravlja arhivama i koje bi bilo nadležno za haške osuđenike bez obzira u kojim zatvorima izdržavaju kaznu.

On je dodao da neko može da bude proglašen nestalim u ratu ako ga nema godinu dana nakon prestanka ratnih dejstava. "Da li će sud u slučaju Ratka Mladića primeniti neki od navedenih razloga, ostaje da se vid", kazao je Ignjatović.

On je, međutim, ukazao da, bez obzira na odluku suda koji je vlasan da odlučuje o takvim pitanjima, reč je o "pravnoj fikciji", "jer mi ne možemo znati da li je neko lice mrtvo".


Sud samo donosi odluku da se osoba smatra umrlom, rekao je Ignjatović.

"Za Haški tribunal to, na žalost, neće biti dovoljno jer Srbija, takođe na žalost, ima tu obavezu i najveći interes da se nepobidno utvrdi da li je Ratko Mladić živ ili nije, a ako jeste on treba da bude uhapšen i predat pravosudnim organima", rekao je Ignjatović i dodao da nema trećeg načina da se to pitanje reši.


On je objasnio da i ako sud donese rešenje i proglasi Mladića mrtvim on se jednog dana može odnekud pojaviti, a takvih slučajeva je u realnom životu bilo.
 

Šta bi se u tom slučaju dogodilo, zapito je Ignjatović i dodao da je sigurno da ta osoba ne bi bila živa sahranjena samo zato što postoji rešenje da je se smatra mrtvom.


"Uprkos odlukama naših domaćih pravosudnih organa, Srbija je obavezna da poštuje Haški tribunal, a jedno od glavnih pravila međunarodnog prava jeste da se međunarodne obaveze jedne zemlje ne mogu izbegavati samo zbog toga što je ta zemlja svojim unutrašnjim pravom donela neke zakone", precizirao je Ignjatović.


Ne ulazeći u motive porodice koja je izrazila žeju da pokrene sudski postupak u kome će zahtevati da se Mladić proglasi mrtvim, Ignjatović kaže je "ova priča", ipak, dobila nezasluženu medijsku pažnju.


"Ništa nije tako jednostavno, jer da jeste ovdašnji sud bi mogao da donese i odluku da Srbija više nema potrebe da sarađuje sa Haškim tribunalom", naveo je on.


Ignjatović kaže da bi voleo da on nije u pravu i dodao da je u krajnjem slučaju interes Srbije da zbog sebe, a ne zbog Tribunala, utvrdimo gde je Mladić.


"Veoma dobro je da Ratko Mladić odgovara za ono što mu se stavlja na teret, da to objasni jer je značajno za Srbiju i za pomirenje i normalizaciju odnosa u regionu", rekao je Ignjatović.
 

2024 © - Vesti online