Sreda 02.11.2016.
02:30
24sata.rs, Vestionline

Zaboravljena polna bolest ponovo hara

pixabay.com
Opreza nikad na odmet

Kao po običaju, stručnjaci su odmah pogledali stanje budžeta.

- Više od polovine državnih i lokalnih programa o polno prenosivim bolestima su iskusili smanjenje budžeta... a podrška zdravstvene infrastrukture je jedini način da sprečimo te bolesti - rekao je Džonatan Mermin, direktor Nacionalnog centra za HIV/AIDS, virus hepatitisa i polno prenosivih bolesti.

Međutim, postoje i druga objašnjenja. Neki stručnjaci su ukazali na "Tinder efekat", odnosno ideje koja je sve zastupljenija - da se preko ove društvene aplikacije pronalaze potpuno nepoznati partneri radi seksualnih odnosa. Istina je da su ranije generacije imale manje verovatnoće da upražnjavaju seks u svojim dvadesetim, od prethodnih generacija, koje su svoje prvo iskustvo doživele posle 15-te godine. Izgleda da generacije sve više imaju povremen seks, i to čak sa nepoznatim osobama.

Nensi Džo Sejls, je u svom članku za "Vanity Fair", pitala mlade ljude koja je razlika između Tindera i samog odlaska u bar.

"Možete razgovarati sa dve, tri devojke u baru i izabrati bolju, ili možete da prelistate par stotina ljudi dnevno - izbor je mnogo veći. Ako uspostavite dva ili tri kontakta nedeljno na Tinderu, šanse su, ako spavate sa svima, da imate seks sa 100 devojaka godišnje", rekao je jedan momak.

Zdravstvena fondacija AIDS (AHF) je 2015. postavila bilborde u Kaliforniji, na kojima je podsticala mlade koji koriste Tinder i Grindr da se testiraju na polno prenosive bolesti.

Problem sa povremenim seksom i seksom sa nepoznatom osobom ima dve strane: Velika je verovatnoća da ćete "smuvati" nešto, ali je veoma malo verovatno da možete obavestiti svoje bivše partnere ukoliko otkrijete da ste zaraženi. Teško da ćete ikada u životu ponovo sresti te osobe.

Što se tiče stope obolelih među mladim ženama, Kejt Himovic je na Menhetnovom institutu rekla: "Deca se mnogo više plaše trudnoće, nego ove bolesti". Zaista, to može biti jedan od razloga zbog čega trudnoća među tinejdžerima opada, a stopa polno prenosivh bolesti raste. Efekti polno prenosivih bolesti nisu zanemarljivi. Ako se bolest ne leči, 10-15 odsto žena sa klamidijom moglo bi da dobije zapaljenje "male karlice" što može dovesti do neplodnosti.

U međuvremenu, otkriveno je da su novi tragovi gonoreje otporni na antibiotike. Sifilis je teško otkriti, jer su njegovi simptomi slični sa mnogim drugim bolestima. Ako se ne leči, može se godinama zadržati u telu. U kasnim fazama sifilisa "mogu se oštetiti unutrašnji organi, uključujući mozak, nerve, srce, krvne sudove, jetru, kosti i zglobove".

Teško je ubediti mlade ljude da nisu nepobedivi, ali pretnja koja živi 500 godina bi mogla da pomogne.

2024 © - Vesti online