Španija za zabranu nošenja burki
On je dodao da odevni predmeti kao što su burke i velovi ponižavaju žene, da su "nespojivi sa ljudskim dostojanstvom" ili sa identifikacijom neke osobe na javnim mestima kao što su opštine ili javne škole, preneo je AP.
Takozvani zakon o verskim slobodama, koji treba da se usvoji, takođe, će zabraniti isticanje verskih simbola kao što su raspeća ili razne statue u zgradama u vlasništvu države, uključujući i bolnice.
Vlasti nekoliko evropskih zemalja već razmatraju usvajanje zakona koji bi regulisali nošenje burki, velova koje pokrivaju celo telo, i nikaba, velova koji pokrivaju lice, muslimanki.
Donji dom belgijskog parlamenta već je glasao za zabranu nikaba, ali i gornji dom treba da to izglasa da bi se primenjivala.
Holandija je o zabrani nošenja burke raspravljala pre četiri godine i moguće je da se ona usvoji.
Francuska i Britanija, koje imaju velike zajednice muslimana iz svojih bivših kolonija, preispituju svoje snažne multikultualne tradicije i razmišljaju o zabrani tih odevnih predmeta.
U nekim zemljama takve debate proširene su i na druge islamske tradicije. Švajcarska, je na primer, skoro zabranila na nacionalnom referendumu izgradnju minareta.
U Španiji živi milion muslimana u populaciji koja broji 47 miliona.
Barselona, drugi grad po veličini u Španiji, je juče najavio zabranu nošenja burki i nikaba u administrativnim zgradama, i pridružila se nekolicini katalonskih gradova koji su već doneli tu zabranu.