Nedelja 23.10.2016.
20:22
D. Dekić - Vesti

Mame će osedeti čekajući zakon

Foto: DS
Protestom do većih prava: Majke na ulicama Beograda

Ovakav zakon bi, kako nam je rečeno u Ministarstvu pravde, trebalo da se nađe u okviru građanskog zakonika, a reč je o obimnoj regulativi sa 2.000 članova koja je u fazi prednacrta. Tek treba da se pretoči u nacrt da bi prošao javnu raspravu i stigao do forme predloga zakona koji ide Vladi na usvajanje, pa Skupštini na potvrđivanje. Do tada bi mnoga deca mogla da prerastu zakon, a sadašnje mame da ga dočekaju kao bake.

Sa zahtevom da svaka nezaposlena žena sa troje i više dece mora da ima pravo na mesečnu nadoknadu, dok najmlađe dete ne napuni 18 godina, na protest su pred Vladu Srbije pre par dana došle žene Demokratske stranke i pozvale premijera Aleksandra Vučića da prihvati taj predlog. Dok se zakon čeka, ministarka bez portfelja Slavica Đukić Dejanović izašla je sa nesvakidašnjom idejom da sa mamama i tate idu na porodiljsko i da jači pol bude zakonski obavezan da određeni period, koji bi mu bio plaćan, sa majkom, provede pored deteta.

Mašine za rađanje?

Potpredsednica DS-a Tamara Tripić je na protestu "Mame nisu same" najavila da da će njena stranka narednih dana inicirati u parlamentu da zakonom bude definisana mesečna naknada za majke sa troje i više dece. Ona je kritikovala premijera zbog izjave da "žene u Srbiji rađaju decu da bi od države uzele novac", čime je, kako je ocenila žena predstavljena kao mašina za rađanje dece. Vučić je uzvratio da je to izvučeno iz konteksta, jer je u stvari najavio povećanje prava ženama, uključivanjem poljoprivrednica u materijalna davanja.

Majkama, za sada, država daje pravo na naknadu zarade tokom porodiljskog bolovanja, a imaju i 365 dana odsustva za prvo i drugo dete i dve godine za treće i svako naredno. U agendi olakšica su i roditeljski i dečji dodatak za siromašnije građane, a umesto novih stimulišućih mera za rađanje, kao hladan tuš se od početka 2017. najavljuje ukidanje povraćaja PDV-a na hranu i opremu za bebe koji je dostizao 150 evra. Za utehu, ali samo u najavi je povećanje roditeljskog dodatka.

Poslanica Dveri Marija Janjušević ukazuje na večiti srpski problem raskoraka zakonodavstva i prakse, koji, kako navodi, u zbiru daje izostanak sistematske politike države kojom bi pospešio natalitet.

- Uz to, premijer Vučić kaže da treba posvetiti pažnju natalitetu, a istovremeno Vlada promoviše gej populaciju, kao da te dve stvari ne poništavaju jedna drugu - navodi ova političarka, majka dvoje dece.

Kaže i da se doneti zakoni ne primenjuju, a na štetu proširenja zajednice.

- Ako hoćemo da žene rađaju moramo da imamo porodični model društva, da porodica bude u centru svega, a da se ostalo zakonodavstvo usklađuje sa tim - ističe ona i ukazuje da ako su neki zakoni menjani "preko noći", zašto ne bi i značajni poput penzije za žene sa troje dece.
Akcentira i da naknade za porodiljsko i dečji dodatak ne smeju da kasne.

- Pitam se kako ta primanja ne stižu na vreme i nikom ništa, a struju moramo da platimo u zadatom roku ili, ćemo plaćati kamate i ostati u mraku - kaže Marija Janjušević.

Internet forumi vrve od ogorčenih porodilja kojima kasne uplate. Beograđanka koja je od 12. juna na porodiljskom, uplatu za trudničko dobila je, kaže, tek u septembru. Primećuje i da tako kako radi država nikad neće povećati natalitet, jer nikog ne brine da li neka majka samo od tog novca koji čeka, brine o detetu. Drugoj koja je na porodiljskom od sredine aprila, posle pet meseci je stiglo rešenje, da poslodavac treba da joj uplati platu, a njemu će to država refundirati.

Foto: DS
Inicijativa u parlamentu: Tamara Tripić

U najavi je i zakon o finansijskoj podršci porodica s decom, koji treba da smanji siromaštvo. Prema nacrtu, visina dečjeg dodatka će ostati 2.66 dinara mesečno, a moći će da ga dobije bilo koje četvoro dece u porodici, a ne, kao do sada, prvo četvoro. Predviđena je i novina, koja daje mogućnost da pravo na naknadu mogu da ostvare i žene koje samostalno obavljaju delatnost, nosioci porodičnog poljoprivrednog gazdinstva i one koji rade ili su u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta po osnovu ugovora obavljale privremene i povremene poslove.
U Ministarstvu za rad nam je rečeno da je nacrt tog zakona prošao je fazu javne rasprave i u toku je rad na izradi teksta koji će zbog formiranja nove Vlade krajem leta, ponovo morati da prođe fazu dobijanja mišljenja, da bi išao u dalju proceduru.
 

Zašto udžbenici nisu besplatni?

Odbornica u beogradskoj skupštini, gimnazijski profesor Aleksandra Hristić, majka troje odrasle dece, objašnjava da je jedva uspela da iščupa živu glavu, u materijalnom smislu, a sada se suočava sa njihovim odlaskom.
- Država mi ništa nije dala, a deca mi odlaze u inostranstvo. Ćerka je već tamo, dok ostalo dvoje pakuje kofere i, moguće je da će svoju će decu rađati u drugoj zemlji. Ne čudi kad posla nigde nema, pa su redovi mladih čak i ispred Ambasade Ujedinjenih Arapskih Emirata - kaže ona.
U Srbiji, kako ističe, ako imate više od jednog deteta, pravite socijalne slučajeve, pa žene sve češće, jednim detetom zadovolje materinsku potrebu.
- Sve je nenormalno skupo od kolica za bebe do garderobe. Ako i računamo da mališani naslede od starije braće i sestara, šta posle, kada knjige i oprema za osnovce dođu na oko 300 evra, pa roditeljima sa troje treba skoro 1.000 evra, a niko se ne pita gde naći novac - navela je Hristić koja pita zašto udžbenici nisu besplatni, ako je već obavezno osnovno obrazovanje i roditelji čija deca ne idu u školu treba da plate kaznu.
U današnjim uslovima kaže da se ne bi odlučila na troje dece.

Poslednji podaci Ministarstva za rad (avgust 2016)

Roditeljski dodatak ostvaruje 61.677 korisnik
Prvo dete 38.008 dinara (309,5 evra) jednokratna isplata
Drugo dete 6.193 dinara (50 evra) mesečna isplata
Treće dete 11.147 dinara (90,8 evra) mesečna isplata
Četvrto dete 14.862 dinara (121 evro) mesečna isplata

2024 © - Vesti online