Utorak 18.10.2016.
18:02
N. S. Preradović - Vesti

Pusti snovi o platama

Tanjug
Premijer široke ruke: Vučić šarmirao Nišlije

- Imamo oko 350.000 radnika koji su prijavljeni na minimalac, 330.000 u privatnom i oko 20.000 u državnom sektoru i oni će od 1. januara automatski imati osam odsto veća primanja - rekao je premijer.

Plate u javnom sektoru biće povećane, rekao je Vučić, navodeći da za to ima prostora, ali da je sa MMF-om teška borba, jer ta institucija, na primer, ne želi da se plate povećaju vojsci i policiji, dok država hoće da odlučuje šta da radi sa novcem.

- S druge strane, važno nam je da zadržimo prisustvo MMF-a u Srbiji, da budemo zvezda učenik, neko ko je uradio sve što treba i da budemo primer za sve u svetu, ali su nam građani najvažniji - rekao je Vučić.

Postavlja se pitanje kako je moguće da sa ionako naduvanih 366 evra prosečna plata poraste za čak 70 evra.

Revija lepih želja

- Poruka premijera o proseku od 430 evra liči na reviju lepih želja. Svi smo u nekom stanju kolektivne nesvesti, pa ovakva futuristička obećanja imaju plodno tlo - kaže Knežević.

Milan Knežević, privrednik, u izjavi za "Vesti" kaže da su i državni statističari indirektno priznali da je prosek od 366 evra uvećan.

- U obračun proseka nije uzeto 220.000 preduzetnika, kao ni 500.000 ljudi koji rade kod njih. Da je to uzeto u razmatranje prosek bi bio 240 evra, i to je koliko toliko realna tužna slika Srbije - kaže Knežević.

Prema njegovim rečima, čak 60 odsto radnika u Srbiji ne prima ni minimalac, pa je neumesno da premijer priča o nekakvom povećanju plata.

- Ovde je na delu priča "izbaci činjenice, pa vladaj". Drugim rečima izbaciš privatni sektor iz statistike, pa onda umivene podatke plasiraš u javnost i tako zaluđuješ narod - kaže Knežević.

Najbolji pokazatelj da se prosečna plata nerealno "povećava u medijima" jeste veoma niska kupovna moć građana i pad prometa, koji statistika uredno beleži.

2024 © - Vesti online