Subota 15.10.2016.
01:14
Dejan LUKIĆ

London na izlaznim vratima EU (2): Panda u evropskoj kući

Reuters
Funte za evro: Menjačnica na granici u Severnoj Irskoj

U Londonu se govori da nemački ministar finansija Volfgang Šojble, zajedno sa Parizom, ispituje neki model "pridruženog članstva" za Britaniju posle Bregzita. Ujedinjeno Kraljevstvo nije, na primer, u evropskoj moneti, evro, niti je, pak, u sistemu Šengena. Ali, Britanija u pregovore ulazi sa zahtevom da i dalje ima slobodan pristup Zajedničkom evropskom tržištu. A to je, stiže poruka iz Brisela, naprosto neprihvatljivo.

Evropski čaj i britanski biskvit

Poruka izrečena sa malo metafore glasi: "Gospodo Britanci, ne možete da imate i evropski čaj i britanski biskvit. To ćete dobiti tek kada prihvatite i celu Uniju i njene zakone."

Ovo je i pre referenduma od 23. juna stavljeno do znanja Londonu, iz Pariza i Berlina - dva ključna igrača u EU koji žele, ne manje - nego više Evrope.

To uključuje i što više integrisanu politiku odbrane i spoljne politike, sa jedinstvenom evropskom armijom. Pariz, Brisel i Berlin su za punu, zajedničku evropsku bezbednost, od obaveštajnih službi do zatvorske regulative, konvergencije nacionalnih budžeta i evropske skupštine koja će da kontroliše zajednički budžet...

Ali, Londonu se čak i na pomen, recimo, zajedničke vojske ili zajedničkog budžeta, diže kosa na glavi. U jednom komentaru na ovu temu, adresiranom direktno na Brisel, može se tako pročitati i poruka: "Pokušajete da takvu filozofiju prodate Evropi naroda - san koji su sanjali idejni tvorci ujedinjene Evrope - Delor, Mole i Degol."

NATO gubi bitku sa Putinom

Britaniji - idu dalje analize - padaju kao so na otvorenu ranu, ne samo dalje integracije Unije prema superdržavi, nego i oslanjanje na NATO pakt kao na garant ovakvog razvoja. Pogotovo sada kada NATO gubi bitku sa Putinom u Centralnoj Aziji, tone u živi pesak na Bliskom istoku i "želi da perpetuira vojnu okupaciju Evrope ("Gardijan").

Za ovo je NATO paktu "nasušno potrebna ova antiruska histerija", kakvu trenutno emituju London i Vašington.

U opširnoj analizi Radija Bi-Bi-Si 4, najslušanijoj radio-stanici na Ostrvu, govori se tako o "kineskom pandi u evropskoj kući". Sa razlogom: London je do sada bio privilegovani kineski most prema Evropskoj uniji, a londonski Siti glavno evropsko uporište kineskog juana. Kinesko-britanski odnosi bili su do koliko prošle godine opisivani kao "zlatne veze". Sve je to sada pod preispitivanjem, od kako je odlazak Britanije iz EU postao neposredna realnost.

Borba za goli život

Bregzit je sada naslov globalne priče na ulasku Britanije i EU u evropsku jesen. "Cirkus u Londonu" ili "panda u evropskoj kući", svejedno. Ujedinjeno Kraljevstvo definitivno napušta projekt kome se do juče obećavala večnost, a danas mu predstoji borba za "goli život", pre nego što epidemija britanskog Bregzita zarazi još neke zemlje u iluziji "najboljeg od svih svetova".

KRAJ

2024 © - Vesti online