Sudovi štite lekare ubice?
Da li će smrt ovog dečaka biti još jedan u nizu slučajeva zbog kojeg niko neće odgovarati? Dečaku je nakon pada sa tobogana u Loznici stavljen gips zbog dvostrukog preloma ruke, nakon čega je počela višednevna agonija deteta i njegovih roditelja.
Roditelji su Radenka nekoliko puta nakon stavljanja gipsa vodili kod lekara, zbog oticanja ruke i visoke temperature. Ruka je oticala, a počeo je i da halucinira. Tek nakon tri dana od povrede, kaže dečakov otac, isti lekar predlaže da se dete odveze u Beograd na Institut za majku i dete, gde je usledilo nekoliko operacija. Roditelji tvrde da je preminuo zbog sepse koja se proširila na pluća i mozak, do koje je došlo usled nesavesnog lečenja koje je vodio dr Dobrivoje Bojanića iz Loznice.
Na Institutu za majku i dete je izvedeno nekoliko operacija. Ali, lekari su na kraju imali samo loše vesti.
- Rekao mi je: "Imam lošu vest, izgubili smo bitku, vaše dete je preminulo u 09.45" - kaže Milan Nikodinović, Radenkov otac.
Nikodinovići kažu da će protiv lekara Opšte bolnice koji je primio Radenka podneti krivičnu prijavu, ali i da će žalbu uputiti Lekarskoj komori, a Ministarstvo zdravlja uputilo zdravstvenu inspekciju u lozničku bolnicu, u kojoj je u toku interna kontrola.
Doktor je odgovoran
Dr Dobrivoje Bojanić, ortoped iz bolnici u Loznici, načinio je greške i neuredno je upisivao koje je sve procedure koristio u lečenju osmogodišnjeg dečaka Radenka Nikodinovića, koji je nakon preloma ruke preminuo zbog posledica sepse, kažu preliminarni podaci zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja.
"Najiskusniji specijalisti bolnice proći će kroz svu dokumentaciju i uzeti izjave od svih zaposlenih koji su učestvovali u zbrinjavanju tog pacijenta. Zdravstveni inspektor iz Šapca obavio je u toku dana svoj deo posla", navode u lozničkoj bolnici i dodaju da ortoped dr Dobrivoje Bojanić "trenutno ne radi i uzeo je odsustvo u narednih nedelju dana". Loznica ne pamti ovakvu tragediju, javnost je ogorčena i traži da se utvrdi šta se tačno dogodilo i ko je odgovoran što je jedan mlad život ugašen.
Inače, u Srbiji je bilo više slučajeva lekarskog nemara koji nisu dobili sudski epilog, pa tako, u slučaju smrti Jelice Radović (19), još traje proces protiv optuženih lekara iz klinike Decedra.
- Na žalost, u Srbiji su inicijatori krivičnih prijava protiv lekara mediji, pa tek onda Ministarstvo zdravlja. Ogroman broj slučajeva biva zataškan, pa nikada i ne dođu pred sud. Ja zastupam porodicu pokojnog Zorana Novakovića, koji je umro sa 25 godina od zuba, a danas još uvek ne znamo ko je kriv. To je samo jedan u nizu nerešenih slučajeva - kaže advokat Dejan Ćasić.
Sporo pravosuđe
Bivša direktorka Lekarske komore Srbije Vesna Jovanović smatra da je glavni problem zbog kojeg lekari godinama ostaju nekažnjeni, sporo pravosuđe.
- Nisu samo procesi vezani za lekare spori, već generalno sudski postupci u Srbiji traju godinama. Ali, lekarske greške su svakako u žiži javnosti, pa se zato stiče utisak da su lekari zaštićeniji od ostalih - kaže za ona za "Vesti".
U Udruženju pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo kažu je problem lekarskih grešaka vrlo traljavo rešen u srpskom pravosuđu.
- Loši zakoni, nedovoljno obrazovani pravnici, ali i sudije u oblasti medicinskog prava, daju prostora da lekari prolaze nekažnjeno. Potrebno je utvrditi protokole po kojima svaki lekar mora postupati, jer bez njih, veoma je teško dokazati nesavesno lečenje - objašnjavaju u Udruženju pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo.
Premijer ljut
Povodom ovog slučaja javio se i premijer Srbije Aleksandar Vučić koji je naveo da neko mora da snosi odgovornost.
- Nije normalno da vam dete polomii ruku i da posle toga strada. Poslednja opomena ministru zdravlja i svim drugima - istakao je premijer.