Sreda 12.10.2016.
14:44
Tanjug

"Crvene linije na Balkanu oduvek postoje, ali su mnoge pređene"

www.mc.rs
Očekuje napredak u dijalogu: Ivan Vejvoda

Vejvoda, na pitanje da li srpska strana ima crvenu liniju u dijalogu sa Prištinom, a posle najnovijih dešavanja u vezi sa Trepčom i telekomunikacijama, kaže da veruje da su u mnogim situacijama postojale crvene linije, ali da su mnoge "pređene", navodeći primer pregovora na Kipru.

- Mislim da su društva u Srbiji i Kosovu spremna za viši stepen kompromisa. Crvene linije uvek postoje, ali one mogu da budu pomerene napred - rekao je Vejvoda u razgovoru za Tanjug i portal European Western Balkans.

Srbi i Albanci iznova pregovaraju

On je naveo da se, iako razgovori Beograda i Prištine u Briselu ne dovode uvek do rezultata, obe delegacije iznova vraćaju za pregovarački sto.

- Mislim da je to najpozitivnija stvar, koja pokazuje da su oni posvećeni zbog regionalne stabilnosti i činjenice da žele da postanu deo EU i da, samim tim, prihvataju postavljena pravila igre - rekao je Vejvoda.

On je primetio da bih građani želeli da vide napredak u pregovorima, ali da su političari ti koji zalažu svoju reputaciju u tim razgovorima.

Vejvoda, pak, očekuje da će doći do napretka u dijalogu, navodeći da je Kosovo priznalo 110 država koje su članice MMF, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, te da Kosovo postaje član sportskih organizacija.

- Poglavlje 35 je o normalizaciji odnosa i mislim da vidimo postojanu normalizaciju - rekao je Vejvoda.

On ocenjuje da Srbija ima jasnu stratešku orjentacaiju ka Evropskoj uniji i da nema sumnje kuda ide.

- Srbija jasno iznosi svoju stratešku orjentaciju pre svakoga ko poseti našu zemlju, uključujući i Vladimira Putina, i nema sumnje kojim putem Srbija ide - rekao je Vejvoda.

U tom smislu, kaže da ko god pobedi na predstojećim predsedničkim izborima, to neće promeniti stratešku orjentaciju zemlje.

Bosnaski lonac

Govoreći o referendumu u Republici Srpskoj, Vejvoda kaže da on neće imati ozbiljne posledice, budući da je prošao mirno i da će, kao što su neki eksperti već primetili, biti zaboravljen u danima pred nama. Međutim, dodaje, referendum je prošao suprotno pravilima Dejtnskog sporazuma i uprkos odluci Ustavnog suda BiH, a ni vlasti u Srbiji ga nisu podržale.

Takođe, ocenjuje da je Dodik, očigledno, koristio refererendum za unutrašnje političke razloge, budući da su lokalni izbori održani odmah posle izjašanjavanja o Danu RS i da je Dodikova stranka izašla kao pobednik tih izbora.

- U narednim danima videćemo reakciju međunarodne zajednice, ali referendum u Srpskoj mora da se posmatra u regionalnom kontekstu - kaže Vejvoda.

Vejvoda ne misli da će proces pridruživanja BiH Evropskoj uniji biti zaustavljen, ali će svakako biti usporen zbog događaja poput referenduma.

Kaže i da nije saglasan sa mišljenjima da je referendum korak ka otcepljenju Srpske jer smatra da bi takav korak naišao na veliko protivljenje, te da Dodik i njegova stranka znaju gde su crvene linije.

- Tako da je ključno da Evropska unija nastavi da podržava proceš proširenja iz Brisela i uskoro ćemo pričati o Berlinskom procesu - rekao je Vejvoda.

2024 © - Vesti online