Petak 07.10.2016.
02:13
Vestionline

Teslin "zrak smrti" bi mogao da obori 10.000 neprijateljskih aviona i uništi milonske armije u trenutku

wikipedia.org/wellcomeimages.org/Dickenson V. Alley
Teslin ideja o "Zraku smrti" izaziv brojne kontroverze

Njegovo oružje je projektovalo "usnopljene" čestice. Tesla je "zrake smrti" smatrao najvažnijim svojim izumom među 700 dotadašnjih. Slao bi, kako je govorio u intervjuima, koncentrisane snopove relativno velikih ili čestica vidljivih mikroskopom kroz vazduh.

To bi bilo, tvrdio je Tesla novinaru "Njujork tajmsa" 1934. godine, "bešumno oružje koje bi svoj posao obavljalo bez traga". Moglo bi da deluje na udaljenostima vidljivim teleskopom, odnosno sve dok to dopušta zakrivljenost Zemlje. Ni najmoćniji mikroskop, tvrdio je Tesla, ne bi otkrio šta je uzrokovalo smrt milionskih armija. Takvo oružje, nadao se on, sasvim bi onemogućilo rat.

Vojna avijacija bi postala suvišna

Vazduhoplovstvo bi uvođenjem "zraka smrti" bilo sasvim izbačeno iz vojne upotrebe i vojske bi svoje delovanje više koncentrisale na brodove. Oni bi bili opremljeni manjim uređajima koji bi mogli da projektuju snop dovoljan da obori bilo koji napadački avion.

Nestale bi i podmornice, govorio je Tesla, jer već postoje sistemi koji ih mogu otkrivati, pa je uranjanje besmisleno, a čestični snop mogao bi da deluje i pod vodom. Tesla je objašnjavao da bi četiri nova izuma bila potrebna da bi "snop smrti" bio delotvoran, a električna energija potrebna za njegovo funkcionisanje bila bi 50 miliona volti. Naknadno je u brojnim istupima na tu temu objasnio da bi snop, merljiv u hiljadama konjskih snaga, "bio debljine vlasi kose"!

Tesla je 1935. godine napravio i teorijsku studiju u kojoj je podrobnije opisao funkcionisanje svog super oružja nadajući se da će pronaći ulagače koji bi mu pomogli da ga razvije. Taj rad, čija je autentičnost potvrđena, otkriven je 1983. godine, a nalazi se u Muzeju "Nikole Tesle" u Beogradu i jedini je dokument koji je Tesla napisao o svom oružju.

Bezuspešan pronalazak finansijera

Tražio je podršku američkog Ministarstva obrane, ali bez uspeha. Prije toga, Teslu je odbio i njegov stari finansijer DŽ. P. Morgan. Kako je Drugi svetski rat bio na pomolu, Tesla se obratio na adrese nekoliko savezničkih vlada, američku, kanadsku, englesku, francusku, sovjetsku i tadašnju vladu Kraljevine Jugoslavije. Više izvora tvrdi da je uspeo privući pažnju britanskog premijera Nevila Čemberlena, ali je on ubrzo dao ostavku nakon pregovora sa Hitlerom, pa od svega nije bilo ništa. Tesla je, navodno, najdalje u razgovorima stigao sa Sovjetima.

Novi deklasifikovani dokumenti FBI-ja govore o tome kako je Tesla ustupio dokumentaciju za svoje oružje sovjetskoj kompaniji za trgovinu oružjem sa SAD "Amtorg trejding korporejšn".

Za to je, nakon navodnih testiranja, dobio 25.000 dolara.

Mnoge osobe iz sveta nauke tvrde da je i HAARP sistem za istraživanje gornjih delova Zemljine atmosfere, takođe, u vezi sa nekim od Teslinih projekata.

2024 © - Vesti online