Nedelja 13.06.2010.
10:26 >> 11:56h
Tanjug

Srpski "CSI"-istražitelji na delu

Laboratorija za DNK analizu NKTC-a

Poslednjih nekoliko godina u razvoj forenzike u Srbiji uloženo je 10 miliona evra, a Nacionalni kriminalističko-tehnički centar (NKTC) MUP-a u Beogradu danas ima i specijalnu prostoriju u kojoj se čuva DNK baza podataka. U taj prostor ulaz je dozvoljen samo sa propusnicom i u posebnom odelu.

Načelnik Centra Lazar Nešić ističe da se tu godišnje obavi oko hiljadu veštačenja, a da je DNK baza podataka "u formiranju“, pa za sada ima svega nekoliko hiljada DNK profila. On kaže da će odgovarajuća zakonska rešenja omogućiti da se DNK baza popunjava znatno većom dinamikom - kako bi poslužila rasvetljavanju i materijalnom dokazivanju što većeg broja krivičnih dela.
"Očekujemo da broj DNK profila u bazi rapidno raste u budućnosti i da dostigne onaj u daktiloskopskoj zbirci - gde su otisci prstiju počinilaca krivičnih dela“, naveo je Nešić.

Posao forenzičara počinje na terenu, gde tokom uviđaja prikupljaju materijalne dokaze, a zatim se "seli“ u laboratoriju, u kojoj stručnjaci iz više oblasti obavljaju veštačenja.

Da bi se obavila DNK analiza potrebni su biološki tragovi, a za njihovo pronalaženje zaduženi su forenzičari. Na mestu zločina, mogu se naći tragovi više osoba, pa jedno veštačenje može podrazumevati nekoliko analiza, a u pojedinim slučajevima i nekoliko stotina.

"Analiza DNK se obavlja u laboratoriji, i to u strogo odvojenim odeljenjima - jedan je za forenzičke tragove, a drugi za referentne-nesporne uzorke. Laboratorijskom obradom se dobijaju DNK profili, koji se kasnije porede“, objasnio je Nešić. U DNK bazi NKTC nalazi se i profil Milorada Ulemeka Legije, osuđenog za ubistvo premijera Zorana Đinđića. 

Procedura provere DNK identiteta, ako je veštačenje kompleksno, traje bar nekoliko dana, a za jednosložnu analizu je potreban, otprilike, jedan radni dan.

"Forenzika je izuzetno multidisciplinarna i objedinjuje dostignuća praktično svih nauka, prvenstveno prirodnih i tehničkih. Za mene je najzanimljiviji deo odlazak na uviđaj, posebno kada je reč o složenom krivičnom delu“, opisao je Nešić „običan radni dan“ u Centru.

NKTC ima stotinak zaposlenih, a rad Centra je, kažu nadležni, iznad proseka u regionu. Po mišljenju načelnika Nešovića, s obzirom na problematiku kriminala i površinu zemlje potrebno je udvostručiti broj zaposlenih.

Govoreći o tome u kojoj meri su analize NTKC validne u regionu, Evropi i svetu, on je objasnio da je kriterijum za validnost "akreditacija“, koju Srbija nema - kao ni većina evropskih forenzičkih državnih centara.

Nešić dodaje da su i bez akreditacije veštačenja i forenzički nalazi iz Srbije prihvaćeni su i izvan granica na osnovu reputacije srpskih forenzičara u ostalim zemljama Evrope i sveta. 

2024 © - Vesti online