Zbog dugova, bolnicama plene aparate
Prema izvorima srpskih medija, bolnice su novac za lekove, koje im je Republički fond zdravstvenog osiguralja (RFZO) uplaćivao na račun, koristile nezakonito za isplate plata, stimulacije, putovanja, kongrese, ali i zaposlene koji su primljeni bez plana i odobrenja.
- Ustanove su blokirane zbog neplaćanja. Poverioci su blokirali njihove račune i preko sudskih izvršilaca naplaćuju dugove. Pošto su računi u blokadi, naplata se vrši zaplenom medicinskih aparata, vozila hitnih pomoći ili zaostalih lekova na lageru. Ove ustanove ne mogu da vrše druga plaćanja, a novac za plate dobijaju preko posebnog računa koji je država zaštitila i ne može da se blokira. Zaposlenima se ne plaća prekovremeni rad, potrebe laboratorija, kao i servisi aparata - navode izvori.
Lekari beže u inostranstvo
Katastrofalni uslovi rada i male plate dodatno umanjene za 10 odsto merama štednje Vlade Srbije, izazvali su seobu srpskih lekara, pre svega u Nemačku. Tako je samo prošle godine Lekarska komora Srbije izdala oko 900 sertifikata koji su lekarima potrebni za rad u inostranstvu, čime je nastavljen trend iz 2014.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da nisu otišli iz zemlje svi koji su uzeli sertifikat. On kaže da je normalna pojava da se odlazi tamo gde su bolji uslovi i navodi primer Austrije gde postoji manjak od 6.000 lekara.
Novac za lekove RFZO sada plaća direktno distributerima. Takođe i za krv i produkte od krvi, energente, materijalne i ostale troškove, čime je omogućeno funkcionisanje dobavljača kako ovi ne bi trpeli posledice zbog blokade podračuna zdravstvenih ustanova. Po ovom sistemu do sada je RFZO isplatila oko 1,06 milijardi dinara prema dobavljačima za potrebe zdravstvenih ustanova čiji su podračuni u blokadi. Međutim, time je zaustavljanjo novo gomilanje dugova, ali je problem starih ostao bez rešenja.
Pored 10 miliona evra duga, postoje i dugovanja na osnovu plaćanja koja kasne. Prema izveštaju Ministarstva finansija zdravstvene ustanove imaju dugovanja od još oko 90 miliona evra. Neka dugovanja domova zdravlja već premašuju njihov godišnji budžet.
Među blokiranim su sve ustanove zapadne Srbije koje pripadaju Zdravstvenom centru Užice, a koje čini pet bolnica i 10 domova zdravlja. Takođe su blokirani računi KBC Dragiša Mišović, Zdravstveni centar Vranje, Zdravstveni centar Surdulica, Opšte bolnice Vršac i Bor, Domovi zdravlja Savski venac, Leskovac, Ćuprija, Žitorađa...