Ponedeljak 12.09.2016.
01:12
J. L. Petković - Vesti

Mrze i srpske svetinje

twitter.com/@SavaJanjic
Zapaljen rpski Hram Hrista Spasa u Prištini

Prištinski paroh jerej Saša Mitrović utvrdio je da je na metalnim vratima prerezana jedna šipka, što je vandalima omogućilo da uđu u hram i podmetnu vatru.

Najoštrije osuđujući incident, episkop raško-prizrenski Teodosije ukazao je da je to posledica odbijanja kosovskih vlasti i policije da postave stalnu zaštitu pred hramom.

- Podmetanje vatre u objektu koji pripada SPC u centru Prištine, nažalost, pokazuje da naši crkveni objekti nisu adekvatno zaštićeni na KiM. Već dva puta smo postavljali nova metalna vrata na nedovršenom hramu Hrista Spasa i oba puta imali smo provale, a ovom prilikom i podmetanje vatre - istakao je on.

Eparhija se dva puta obraćala kosovskom ministru unutrašnjih poslova sa zahtevom da se pred hramom postavi stalni policijski punkt, ali nisu čak ni odgovor dobili.

Rušenje nije put za Unesko

- Valjda one zemlje koje su podržale ulazak Kosova u Unesko vide kome su hteli da povere zaštitu srpskog nasleđa na Kosovu i Metohiji - kazao je Ivica Dačić.
Amabasador Tanasković naglašava da "ako pokušate da zapalite nedovršeni hram Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, uzmete u obzir i sve rušilačke aktivnosti u prethodnih dvadeset godina, kako bi onda Kosovo - kada bi bilo članica Unesko, zaista uložilo napor da sačuva srpsko duhovno i kulturno nasleđe?"

Zatiru nam svaki trag

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić smatra da je skrnavljenje hrama Hrista Spasa, "odraz mržnje prema srpskom narodu i njegovim svetinjama".

- Takozvane kosovske vlasti su nedeljama pre toga prekopale svaki centimetar oko hrama, želeći da srpsku crkvu povežu s ratnim zločinima. Kada im to nije uspelo, pokušali su i da ga unište podmetanjem požara.

Dačić podvlači da je Priština, "nažalost, najveći primer etničkog čišćenja Srba, jer je od 40.000, koliko ih je živelo pre 30 godina, danas preostalo svega nekoliko stotina".

- To ruši laži koje kosmetski Albanci svuda šire o navodnom genocidu nad Albancima, zato sada žele da rušenjem hrama zatru svaki srpski trag u Prištini. To je pokazatelj koliko je Srbija bila u pravu kada se protivila članstvu Kosova u Unesku.

Poslednji poziv na uzbunu

Kancelarija za Kosovo i Metohiju pozvala je sve političke činioce u Prištini da spreče napade na srpski narod i njegove svetinje, ocenjujući da je "to poslednji poziv na uzbunu".
Zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović ocenio je da je neodgovorno od policije da ne obezbedi stalnu zaštitu hrama.
- Mirno posmatranje i nečinjenje je takođe učestvovanje u skrnavljenjima koja su učinjena, a znamo svi da ih je na ovom mestu bilo mnogo - kazao je Stojanović.

Pouka za neke

Darko Tanasković, stalni predstavnik Srbije u Unesku, smatra da podmetanje požara u hramu u centru Prištine, "simbolički govori da na KiM još nemamo takvo stanje duha koje bi omogućilo da se Srbi osećaju bezbedno i s jasnom perspektivom, a srpske svetinje i kulturna baština sigurnim".

Ističući da je to "paradoksalni način dokazivanja da Albanci nisu spremni da poštuju elementarnu pluralnost društva", Tanasković podmetanje požara smatra i poučnim:

- Ovaj incident je koristan za one koji još nisu shvatili da među Albancima na KiM ne postoji mentalna spremnost da prihvate da su KiM srpska zemlja, ili da ne postoji spremnost da se prihvati da tu žive Srbi - zaključuje on.

Događaj je osudio i Dalibor Jevtić, kosovski ministar za zajednice i povratak, ocenivši da je "to rezultat pojave radikalizma u kosovskom društvu".

- Podmetanje požara u svetinji ali i lomljenje spomen-ploče u Starom Grackom, nasilni protesti u Mušutištu posledice su sve češće pojave netolerancije, nacionalizma i radikalizma u kosovskom društvu. Šta treba da se desi pa da konačno neko zaštiti provoslavni hram u centru Prištine? Šta treba da se dogodi da se scene nasilja iz 2004. više nikad ne dogode? Sprovodi li se to ponovo pogrom na Kosovu - pita Jevtić.

On smatra da je "krajnje vreme da institucije obezbede vladavinu prava i zakona".

2024 © - Vesti online