Nedelja 11.09.2016.
14:49
J. L. Petković - Vesti

Više od 200 raseljenih Srba posetilo Uroševac

MZP
Raseljeni Srbi na liturgiji u crkvi u Uroševcu

Ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić nije krio zadovoljstvo što su raseljeni uspeli da obiđu crkvu u Uroševcu ali je upozorio da i ove godine u ovom gradu nema povratka.

- Još dosta Srba u međuvremenu je nastavilo sa prodajom svojih imanja. To je nešto što zabrinjava. Svako prodato parče srpske zemlje je izgubljena šansa da u budućnosti bude više Srba na ovim prostorima, da dođe do povratka raseljenih - rekao je Jevtić.

Jevtić je naglasio da se neće odustati od povratka Srba i njihovog života na ovim prostorima, napomenuvši da je crkva u Uroševcu spaljivana ali i obnovljena.

Stojanović je izrazio zadovoljstvo što su raseljeni iz Uroševca vezani za ovaj grad, ali je ukazao da se život Srba teško obnavlja u gradovima i da je povratak u urbane sredine išao teško.

Umesto srpske kuće - parking prostor

Zorica Vojinović koja kao raseljeno lice živi u Beogradu kaže da Uroševac danas nije ono što je bio nekada a da stanovi i kuće koje imaju u centralnoj Srbiji ne mogu da zemene domove koji su ostali u ovom gradu. Ona je istakla da je u nedelju obišla plac, kuću gde je rođena i da je prizor koji je videla rastužio do suza.

- Sada je tamo parking prostor, nemate pojma kako je to - rekla je ona, zahvalivši se Kancelariji za Kosovo i Metohiju i Ministarstvu za zajednice i povratak što su omogućili raseljenima da budu u crkvi u Uroševcu u nedelju.

Sa raseljenim Srbima bio je i Dželetović koji je rekao da je Uroševac tužna slika civilizovane Evrope, podsetivši da je ideja o obnovi crkve Cara Uroša rođena pre dve godine.

Tada je, kaže Dželetović, u crkvi zatekao samo sveštenika Kojića u oltaru i protinicu za pevnicom i ni jednog parohijana, te da mu je ideja o obnovi crkve delovala nestvarno.

- Bilo bi nezasluženo da ne pomenem Miletu Radojevića, šefa Kancelarije za saradnju sa verskim zajednicama Vlade Srbije, koji je imao veliko razumevanje i uložio veliku snagu za obnovu ovog hrama i kojem se kao Uroševčanin i u ime svih raseljenih neizmerno zahvaljujem - rekao je Dželetović.

U opštini Uroševac je pre sukoba na Kosmetu živelo oko 30.000 Srba od čega blizu 12.000 u gradu. Danas u centru Uroševca od Srba žive samo jerej Trajko Vlajković sa suprugom i ćerkom. Parohijski dom i crkvu Sv. cara Uroša u Uroševcu obezbeđuju pripadnici Kosovske policije a njihovo prisustvo tokom današnje posete Srba ovom gradu bilo je pojačano.​

2024 © - Vesti online