NASA kreće u pohod na asteroid koji preti Zemlji
Ako vam ovo zvuči kao poznati film "Armagedon" iz devedesetih, u pravu ste, samo što Brus Vilis neće učestvovati u ovoj svemirskoj misiji, a sonda neće ni imati posadu.
"OSIRIS-Rex" će istraživati opasni asteroid Benu, koji se nalazi na NASA-inoj listi potencijalno opasnih asteroida. Benu je jedan od najopasnijih, i može jednog dana da se sudari sa našom planetom.
Lansiranje je zakazano za četvrtak popodne, a dolazak sonde do Benua će se najverovatnije desiti u avgustu 2018. godine, gde će mesecima da fotografiše asteroid.
U julu 2020. će sonda da "dodirne" asteroid uz pomoć "ruke" na nekoliko sekundi, kad će uslediti i uzimanje uzoraka.
NASA se nada da će uspeti da uzmu uzorak od 60 grama prašine, a možda i više.
Kako kaže istraživački tim, sebe doživljavaju kao usisivač, jer će to i da rade u svemiru, da "usisaju" prašinu i vrate je na Zemlju zbog ispitivanja.
U martu 2021. godine sonda će krenuti kući, a 24. septembra 2023. godine se očekuje njeno sletanje na Zemlju.
A da li će Benu stvarno pogoditi Zemlju?
Odgovor je možda. Ako se desi, dovljno je veliki da izazove veću štetu.
Benu je otrkiven 1999. godine. Ima prečnik od pola kilometra, ima masu veću od 60 miliona tona, i putuje brzinom od 100 hiljada kilometara na sat. Putanja asteroida je nepredvidiva usled fenomena poznatog kao "Jarkovski efekat", zbog kog Benu apsorbuje sunčevu energiju.
Benu je nastao pre oko četiri milijarde godina, i spada u grupu asteroida koji su, prema hipotezi poznatoj kao Panspermija, mogli da na Zemlju donesu nove elemente i vodu, zbog čega je na našoj planeti navodno nastao oblik života koji se razvio u današnje stanje