Ponedeljak 29.08.2016.
17:39
Vestionline

"Referendum u Srpskoj je Dodikova proba za otcepljenje"

Tanjug/AP
Bakir Izetbegović u strahu zbog referenduma: Bakir Izetbegović

U utorak bi, naime, u Sarajevu trebalo da bude održana sednica PIC-a povodom najavljenog referenduma o Danu Republike RS, a Izetbegović tvrdi da "Bosna i Hercegovina prolazi kroz izrazito tešku pravnu i političku krizu izazvanu odlukom Narodne Skupštine RS o raspisivanju referenduma od 15. januara ove godine“.

Podsetivši da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio da "9. januar“, kao datum održavanja Dana Republike Srpske, krši osnovne ustavne vrednosti Bosne i Hercegovine, Izetbegović tvrdi da je reč o referendumu koji je "najozbiljniji udar na ustavnopravni poredak i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma“.

- Sprovođenje tog referenduma predstavlja aktivno, otvoreno i agresivno odbacivanje kako odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, tako i temeljnog pravnog principa da se odluke sudova moraju poštovati i sprovoditi“, poručuje Izetbegović. Taj referendum, smatra on, ne samo da negira institucije državne sudske vlasti, već ima za cilj da im oduzme državni prerogativ, s namerom da faktor faktičke moći uvede umesto standarda pravne države i demokratije. Izetbegović dodaje da je to zapravo referendum o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, odnosno o tome da li su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće za entitet Republiku Srpsku.

- Opstrukcija odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ukazuje na dva elementa koja trenutnu situaciju čine drugačijom od svih ranijih i time zahtevaju vašu odlučnu intervenciju. Naime, to je prvi put od stupanja na snagu Ustava Bosne i Hercegovine, kao Aneksa 4 uz Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, da je jedan entitet iskazao otvoren bojkot države Bosne i Hercegovine i da je proaktivno krenuo u uspostavljanje stanja suprotnog sudskoj odluci - naglašava Izetbegović.

Izetbegović smatra da je referendum zakazan za 25. septembar očigledno probni balon za taj više puta najavljivani referendum o otcepljenju entiteta Republike Srpske od Bosne i Hercegovine i početak rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a time i mira u Bosni i Hercegovini.

- Domaće i međunarodne institucije zadužene da štite Ustav Bosne i Hercegovine, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ustavnopravni poredak, vladavinu pravu i suverenitet državnih institucija, izostankom institucionalnog odgovora, pasivnošću i nečinjenjem onog što su dužni da učine i da preduzmu, ohrabruju snage destrukcije koje pokušavaju da sruše Dejtonski mirovni sporazum i mir u Bosni i Hercegovini. Stvari su sasvim jasne i treba ih nazvati pravim imenom i zaustaviti ih dok nisu dobile zamah kada će ih biti teško zaustaviti - upozorava Izetbegović, koji očekuje podršku članova Saveta za implementaciju mira i Incka s obzirom na situaciju u kojoj se trenutno nalazi BiH.

2024 © - Vesti online