Gde Vučić zaćuti, Šešelj nastavi
Sa obojicom srpskih političara u polemiku je ušao odlazeći hrvatski premijer Tihomir Orešković.
Dok je Vučiću, koji je odbio da ide na regionalni skup u Dubrovnik, poručio da njegov dolazak nema "smisla" jer je promenjen format Kroacija foruma, Šešelju je uzvratio da je nepoželjan i da će, ako pokuša da dođe, biti uhapšen.
Lider radikala u međuvremenu je najavio dolazak u Zagreb za desetak dana i održavanje konferencije za novinare o "napetim hrvatsko-srpskim odnosima".
Dodao je da zna da mu je zabranjen ulazak u Hrvatsku na 20 godina, ali je ocenio da se to "odnosi samo na običnog građanina, a ne na nosioca diplomatskog pasoša".
- Ako bi Hrvatska nešto pokušala protiv osobe koja ima diplomatski pasoš, to bi odmah iniciralo progon hrvatskog ambasadora iz Beograda. Tako vam je to u diplomatiji - poručio je za hrvatsku RTL Šešelj.
Glavni akter svih provokacija, hrvatski šef diplomatije Miro Kovač prethodno je dolazak Vučića u Dubrovnik uslovio donošenjem "spiska hrvatskih državljana, osumnjičenih za navodne ratne zločine", a za kojima je Srbija raspisala poternice.
Pošto ništa ne može da prođe bez njih, u "bitku" su se uključili i hrvatski veterani koji su zatražili od predsednice Grabar Kitarović da im dogovori susret sa srpskim premijerom od koga bi oni tražili da "kvalitetno radi na pronalasku nestalih i rešavanju novonastale situacije". Branitelji su naprasno "spustili loptu" i poručili da se zalažu "za dijalog, a ne pretnje" i pozvali sve da se "odmaknu od podsticanja mržnje i ekstremizma".
Kopanje očiju nije metafora
- Neka nastave da vređaju, mi ćemo gledati kako da ojačamo ekonomiju jer svaki naš uspeh oni doživljavaju kao svoj poraz. Uvek smo govorili istinu i ne odričemo se nijedne reči, o stradanju našeg naroda na stratištima u Hrvatskoj i u Oluji i da to više ne sme da se ponovi. Iza tih reči stojimo i stajaćemo u budućnosti - naveo je Vučić. On je dodao da nije metafora kada govori o kopanju očiju, već stvarnost ustaških zločina.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća iz Zagreba Milorad Pupovac se prilikom susreta sa Vučićem u Beogradu založio za kontinuirani dijalog Beograda i Zagreba, koji bi bio neka vrsta "telefona poverenja". Vučić je poručio da će sporna pitanja rešavati međudržavnim dijalogom i bez javnih konfrontacija, a Pupovac mu se javno zahvalio na takvom opredeljenju.
- Morao bi da postoji i minimun saglasnosti oko pitanja koja su osteljiva i za jednu i za drugu stranu, da se tri puta meri pre nego što se donese odluka - kazao je Pupovac.
Baražna paljba na istoriju
Na pitanje da li bi bilo bolje da je Beograd ćutao i do sada, Milorad Pupovac je odgovorio da bi "za obe zemlje bilo bolje da takvih tenzija nije bilo". Podsetio je i da je odnose Beograda i Zagreba "zategao" stav hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da Srbiji treba blokirati otvaranje poglavlja 23 i 24.
- Nesreća je da je nakon toga nastavljena neka vrsta baražne paljbe oko drugih pitanja koja se tiču istorije i istorijskog opterećenja, pre svega slavljanje Oluje - dodao je Pupovac.