Sreda 03.08.2016.
19:44
D. Dekić - Vesti

Pritisci Haga prevršili meru

Tanjug
Prekoračena uloga: Tribunal u Hagu

Da nema potrebe da Srbija sluša haške naloge, tumači pravni stručnjak Bogoljub Milosavljević.

- Nije primereno ozbiljnoj državi da sluša takve naloge i menja zakone, naročito zbog činjenice da nije reč o najtežim ratnim zločinima već je u pitanju sporedno delo - tumači Milosavljević.

On podseća da je sličnih zahteva ove vrste bilo i prema SAD-u i Francuskoj, ali su obe zemlje to glatko odbile.

Šef diplomatije Ivica Dačić je, uz obrazloženje da zakone donosi parlament na predlog vlade ili poslanika, rekao da mu nije poznato da Haški tribunal može da predlaže zakone.

- Nigde u svetu to nije moguće, pa nije moguće ni u Srbiji. Zakon, koji sada ne odgovara Tribunalu, donet je uz saradnju sa sudom i Zapadom, međunarodno verifikovan i niko nije imao primedbu - kazao je Dačić koji je izričit da se zakoni neće menjati.

Ministar pravde Nikola Selaković je, opažajući kako je Haški tribunal zadužen za ono što mu je propisano Statutom, podsetio da je srpski zakon donet u saradnji sa predstavnicima tog suda.

Radeta: Potpuna besmislica

Vjerica Radeta, jedna od optuženih radikala, podseća da je Tribunal do pre nekoliko dana tvrdio da Beograd mora da isporuči nju i njene kolege po zakonu koji je na snazi, a sad traži od Srbije izmenu zakona, što govori da je reč o totalnim neznalicama.
- Mi imamo pravosnažno rešenje da Srbija nema pravne mogućnosti da nas izruči. To je apsolutno u skladu sa našim zakonom i Ustavom i ne može više da bude tema sudskog postupka, tako da je to potpuna besmislica - ocenila je Radeta.

- Takva praksa nije zabeležena i neprihvatljivo je da se zakon menja na zahtev Tribunala - naglasio je Selaković.

Viši sud u Beogradu je, da podsetimo, utvrdio da nisu ispunjeni uslovi za predaju Tribunalu Vjerice Radete, Petra Jojića i Jove Ostojića. Sud je obrazložio da je pravna obaveza Srbije da isporučuje samo okrivljene za najteže ratne zločine, genocid i zločine protiv čovečnosti.

Čudan i diskutabilan zahtev

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Milan Škulić smatra da je veoma čudno i diskutabilno to što Haški tribunal sada zahteva promenu zakona o saradnji s tim sudom. On je istakao da je u savremenom pravu neuobičajeno da se zakoni donose ili menjaju povodom konkretnih slučajeva.
- Srbija svakako mora da nastavi da sarađuje sa Tribunalom dok on postoji, ali ta saradnja se mora u Srbiji isključivo odvijati prema našim zakonskim propisima - rekao je Škulić Tanjugu.


 

2024 © - Vesti online