Kusta u UN otvara izložbu o Jasenovcu
- Ovaj projekat, koji je pokrenula dr Ljiljana Nikšić iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije pod nazivom "Pravo na nezaborav: Jasenovac - Aušvic Balkana", prvi put smo predstavili u okviru pratećeg programa Prvog sajma knjiga u Andrićgradu, na tribini u Andrićevom institutu pod nazivom "Kultura sećanja". Tu su, osim srpskih, učestvovali i eksperti iz oblasti izučavanja holokausta iz inostranstva, među kojima su bili prof. dr Gideon Grajf, prof. dr Beri Lituči i norveški istoričar i pisac Knut Fluvik Toresen. Oni su tada predstavili svoje knjige, izuzetno značajne za srpsku istoriografiju. Tom prilikom Emir Kusturica nam je obećao da će otvoriti ovu izložbu na Ist Riveru u Njujorku, a to planiramo za početak 2017. godine - rekla je za "Vesti" Katarina Tripković.
Žrtve u Jasenovcu
- 500.000 Srba, od kojih 20.000 dece starosti do osam godina
- 40.000 Roma
- 33.000 Jevreja
- 127.000 antifašista
Ona je dodala da je genocid, koji je ustaška NDH počinila nad Srbima, Jevrejima, Romima i antifašistima od 1941. do 1945. godine, skoro nepoznat mlađoj generaciji Srba, ali i široj međunarodnoj javnosti zbog političkih stavova posleratnog rukovodstva SFRJ o tome kako "ne treba dizati prašinu".
Filip Filipi Janković iz Kanade, član humanitarne organizacije "28. jun", kaže da se takva praksa konačno mora prekinuti!
Svaka pomoć dobrodošla
Katarina Tripković kaže da je za realizaciju ovog velikog poduhvata potrebna pomoć naših ljudi u matici i u rasejanju.
- Već smo napravili prve korake u tom pravcu, ali koristim priliku da putem "Vesti", jedinih srpskih dnevnih novina koje izlaze širom sveta, pozovemo sve koji mogu da nam na bilo koji način pomognu u realizaciji ovog projekta. Ovde osim finansija mislim na animiranje kulturnih, umetničkih, humanitarnih, verskih, medijskih i marketinških organizacija koje bi mogle da daju svoj doprinos - rekla je Katarina Tripković, autorka obnovljenog spomenika maloj Milici Rakić, najmlađoj žrtvi NATO-bombardovanja Srbije postavljenog u Tašmajdanskom parku u Beogradu.
- Krik istine o žrtvama, kako se naziva i jedna Katarinina skulptura, nama mladima, a naročito umetnicima poput Katarine, ne dopušta da budemo "politički korektni", kako se danas naziva ćutanje zarad "viših političkih interesa". Zato ne čudi što su mladi Srbi širom sveta podržali ovaj projekat. Ako Hrvatska i njeni umetnici, koristeći svoj povlašćeni status člana EU, dobijaju prostor da u Evropskom parlamentu u Strazburu organizuju izložbu o kardinalu Alojziju Stepincu, onda Srbija i mi, pripadnici srpskog korpusa, uz pomoć naših prijatelja i potomaka Jevreja, Roma i drugih stradalih u Jasenovcu imamo pravo i moralnu obavezu da organizujemo ovaku izložbu u UN u Njujorku - zaključio je Janković.