Haos u Turskoj loš za Siriju
Prema navodima lista "Volstrit džurnal", haos u Turskoj može dovesti u pitanje nastojanja Moskve i Vašingtona u borbi protiv terorističke organizacije Islamska država u Siriji.
- Državni udar znači da će svi predlozi američkog državnog sekretara Džona Kerija u Moskvi biti daleko teže realizovati. Trenutno je jako teško pretpostaviti ko u Turskoj sada snosi odgovornost za odluke - smatra stručnjak za Bliski istok Endru Tabler.
Pročitajte još:
* Erdogan: Imam kontrolu nad državom
Istovremeno, list "Fajnenšl tajms" piše da je administracija Baraka Obame već duže vreme razočarana politikom Redžepa Tajipa Erdogana, posebno kada je reč o njegovim izjavama u javnosti, ali Vašington i dalje umnogome zavisi od Ankare.
- Turska je jedna od tri nearapske zemlje na Bliskom istoku, a ujedno je i članica NATO-a, koja ima veliko iskustvo u pružanju otpora Rusiji. Pored toga, Ankara je važna i u borbi protiv Islamske države, pogotovo nakon što je dala saglasnost da Amerikanci koriste bazu "Indžirlik" kako bi bombardovali položaje terorista u Siriji i Iraku - piše list.
Analitičar španskog lista "Pais" Hoze Ignasio Toreblanka ocenjuje da je Turska važan geopolitički igrač i stub NATO-a na istoku, ali je politika Erdogana uspela da oslabi njenu poziciju u svetu.
- Erdogan je za vreme "Arapskog proleća" uspeo da se uzdigne i postane lider muslimanskog sveta, vođen idejom stvaranja neootomanskog poretka, ali sada se turski predsednik našao u izolaciji, kako u svojoj sopstvenoj zemlji, tako i na svetskoj političkoj sceni - piše on.
I britanski list "Gardijan" piše da je retorika Erdogana podelila turski narod i razbuktala etničke i religiozne svađe.
Tradicionalno, turska vojska smatra se garantom državne bezbednosti, ali je iz godine u godinu raslo nezadovoljstvo autoritarnim stilom politike Erdogana, pogotovu kada je reč o naglom preokretu u politici prema Rusiji i politici pomirenja prema Damasku - navodi list.