Četvrtak 14.07.2016.
02:15
J. Arsenović - Vesti

Kad gazdi ne smeš reći ne

Reuters
Zašto se Beograd obavezao da udomi zatvorenike iz Gvatanama

Gde su Jemenac i Tadžikistanac koje su Amerikanci bez suđenja i optužnice godinama držali zatvorene ni dalje se ne zna, ali je izvesno da je za njih predviđen specijalan program uključivanja u srpsko društvo uz neki vid uslovne slobode. Iako se negira postojanje bezbednosnih rizika, oni će biti pod stalnim nadzorom srpskih organa bezbednosti. Njihov status će posle dve godine biti na preispitivanju, pa se može desiti da napuste Srbiju.

U Pokretu Dveri tvrde da je Vučić "ponovo poslušao naređenja svojih stranih gazda i uvezao nove migrante" i time "označio sve građane Srbije kao potencijalnu metu za nove terorističke napade".

Za šefa diplomatije Ivicu Dačića Srbija nema nikakvu štetu, već da je "otvorila vrata za razvoj naših partnerskih odnosa sa SAD".

Vulinovo lako ćemo

Ministar Aleksandar Vulin kaže da je prihvat dvojice zatvorenika iz Gvantanama "politika balansiranja".
- Ako Srbija može da pomogne da to mučilište više nikada ne postoji, tu smo - rekao je on.
Na kritike da to može povećati rizik od terorizma, Vulin odgovara da Srbija već ima mirovne trupe u Libanu, te da i zbog toga može zapasti nekom teroristi za oko. Takođe uverava da se u Srbiji ponekad čuvaju zaštićeni svedoci od kriminalnih bandi iz Amerike i Kanade, tako da "može izaći na kraj i sa dva čoveka".

Mediji pod Vučićevom kontrolom objavljuju ocene vlastima naklonjenih analitičara koji tajno prebacivanje iz Gvantanama osumnjičenih za terorizam prikazuju maltene kao međunarodnu obavezu i poželjan gest koji će otopiti oštrice kritika Vašingtona prema Beogradu. Javnost, međutim, očekuje odgovore na pitanja kada je Srbija preuzela obavezu prihvatanja zatvorenika iz Gvantanama i po kom pravnom osnovu. Nema odgovora ni na pitanje zašto SAD te ljude ne uključe u svoje društvo, već ih šalju širom sveta?


 

2024 © - Vesti online