Sreda 13.07.2016.
11:57
Vestionline

Šamar Pekingu ili nikom ništa?

Reuters
Kineski smatraju Južno kinesko more "svojim"

Peking nema nameru da odustane od svojih pretenzija u Južnom kineskom moru ni nakon presude Međunarodnog arbitražnog suda u Hagu u kojoj se kaže da su te pretenzije neutemeljene. Kineski viceministar spoljnih poslova Liu Ženmin oštro je kritikovao sudije u Hagu tvrdeći da uzimaju novac od Filipina koji je podneo tužbu.

- Jesu li ove sudije reprezentativne? Da li razumeju azijsku kulturu? - pitao se Ženmin.

On je rekao da Peking zadržava pravo da nad Južnim kineskim morem proglasi zonu vazdušne odbrane, kao što je već učinjeno nad Istočnim morem.

- Ne pretvarajte more u poprište rata - rekao je taj visoki funkcioner.

Grupa nenaseljenih ostrva i pripadajuće more već decenijama su tema spora više azijskih zemalja, ali u praksi Kina kontroliše 85 odsto ovih voda. More je bogato ribom i, kako se veruje, velikim nalazištima nafte i gasa.

Postoji čak komad mora na kojem se, kao na Venovom dijagramu, presecaju želje Kine, Tajvana, Vijetnama, Filipina, Malezije i Bruneja. Odluka Međunarodnog suda teško da će išta promeniti u ovom moru gde povremeno dolazi do tenzija i zveckanja oružjem.

Merkiše Odercajtung (Frankfurt na Odri) dovodi u pitanje efikasnost međunarodnog pravosuđa:

"Problem u slučajevima poput ovog je nedostatak sile koja bi sprovela presudu. SAD u spornim vodama poput preteće ekspedicije drže ratne brodove i borbene avione. Ali time ne mogu da spreče betoniranje nenaseljenih ostrva. Nacionalne države sa svojim interesima nisu nikakav garant za sprovođenje međunarodnih presuda. Ali, kako ne postoji svetska policija, a Kina je u okviru UN važan međunarodni igrač, ovde se zapravo ništa neće promeniti. Pa ipak, presuda je šamar Pekingu. Jer sada je celom svetu jasno da se ova zemlja ponaša protivpravno kada anektira oblasti daleko od svojih obala", zaključak je nemačkih medija.

2024 © - Vesti online