Sreda 13.07.2016.
21:37
V. Đokić - Vesti

Svet splavari Tarom

V. Kljajević
Omiljeni kamp stranaca

Za splavarenje Tarom i ove godine vlada veliko interesovanje. Najviše je Slovaka, Rumuna, Engleza, Izraelaca i Japanaca.

Za njihove ljubazne domaćine braću Đola i Slavka Kljajevića, vlasnike kampa čuo je ceo svet.

- Pre 20 godina počeli smo drvenim čamcem, a danas je u našoj ponudi sve što se koristi u svetu. U posao smo uključili desetak brastvenika koji svojski odrađuju posao, a što je najvažnije stranci su prezadovoljni - priča Đole jedan od vlasnika kampa "Kljajevića luka".

Pukovnik

Momir Tončić iz sela Glibaća, pukovnik u penziji celo leto provodi na Tari.
- Zimi sam u Beogradu, a leti uživam u lepotama ove reke, mirisu borovine i druženju sa gostima koji dolaze iz sveta. Ko se jednom spusti niz talase Tare redovno se vraća - veli Momir.

U razgovor sa novinarima uključio se i brat Slavko:

- Đole i ja ušli smo u veliki projekat, gradimo hotel sa 70 ležajeva i već smo ga ukrovili. Imamo 10 kamp kućica, 14 džipova kojima goste prevozimo do Žabljaka i Durmitora. Svi su oduševljeni ponudom, a naročito starim crnogorskim jelima. Izraelci obožavaju kuvanu jagnjetinu, ovčji sir i kuvani krompir. Prošle godine najstariji splavar Tarom bio je Nemac Helut Šmit sa 84 godine a najmlađi naš brat Ljubiša. Zanimljiva ponuda je i vožnja žičarom iznad Tare. Njome se voze uglavnom hrabri mladići.

U jednom od čamaca u kojem su bili Silvija i Igor iz Slovačke, Đina iz Rumunije, Ales i Šole iz Engleske, a njime je upravljao iskusni splavar Veselin Kljajević koji se ovim poslom bavi 11 godina bili su njegov rođak Vukoman, urednik Radija Crne Gore i reporter "Vesti", potpisnik ovih redova.

- Prvi put sam na splavarenju ali ću nakon svega što sam video i doživeo ako bude zdravlja i sreće opet doći - veli Vukoman.

- Kanjon Tare, njeni brzaci i borovi iz obližnjih stena koje su opasale obale je nešto što se mora videti - veli Igor iz Slovačke.

Ručak uz gusle

Po povratku sa raftinga dok su gosti uživali u jelima iz čuvene crnogorske kuhinje, rafter Veselin Kljajević i pukovnik Tomčić latili su se gusala i otpevali po nekoliko pesama. Gosti iz Izraela pažljivo su ih slušali. To je za njih atrakcija - kaže Tončić.

On i Silvija su 1.000 kilometra na motorima prevalili da bi videli netaknute lepote Tare, i njenu pritoku Ljuticu, koja izvire iz Zminjskog jezera sa Durmitora gde je bio i prvi predah splavara koji su ovekovečili prelepe bukove divlje pritoke.

- Opčinjena sam stenama iznad kojih po ceo dan kruže orlovi, a vidi se po neka divokoza. Sjajno se osećam kada prolazimo ispod mosta na Tari jer je meni se čini najlepši kada se gleda iz žablje perspektive - priča Silvija.

Tokom spusta dugog 12 kilometara od 80 koliko se splavari, na par minuta čamci sa gostima su se na predlog splavara koji su upravljali čamcima odmorili pored dva kamena koji neodoljivo podsećaju na medvede koji se ljube.

Zanimljive za sve goste bile su i zidine starog mosta koje su građene od ručno klesanog kamena.

Ipak, adrenalin najviše proradi kada se čamci kreću pored velikih sena, a neke od njih i zajašu veliki talasi. Nakon dva sata uzbudljivog splavarenja gosti su se iskrcali kod Žugića Luke.

Doček uz frulu

Splavare u Žugića Luci dočekuje svirkom na fruli Vukola Kljajević, Veselinov otac.
- Gostima sviram "Užičko", "Moravac" i još po neko kolo. Neki to čudno gledaju, a neki, vidim to po izrazu njihovih lica su zadovoljni - kaže Vukola.


Svinje uplašile goste

Po stenama iznad obala Tare često se mogu videti divokoze i divlje svinje.
- Bio je kišovit dan, spustila se gusta magla. Prevozio sam goste i ugledali smo krdo svinja u reci. Dok su plivale iz vode videle su im se njuške i kljove, pa su se gosti uplašili - veli Veselin, koji je do sada na splavu bio 2.100 puta za 11godina.

2024 © - Vesti online