Subota 09.07.2016.
02:00
J. Arsenović - Vesti

Srce puklo zbog novinara

Tanjug
Kafić u Žitištu u kojem se dogodio masakr

Kako su preneli beogradski mediji, Srđanu Stanareviću iz Ravnog Topolovca, puklo je srce posle žučnog i neprijatnog razgovora s novinarima jedne beogradske redakcije. Predstavnici medija su se raspitivali o zdravstvenom stanju njegovog brata Saše koji je u masakru teško ranjen u kičmu. Srđanu je posle verbalnog ubeđivanja pozlilo, a Hitna pomoć je mogla samo da konstatuje njegovu smrt.

- To je strašno šta novinari pišu, šta sve izmišljaju i na koji način podižu tiraže. Rodbina nastradalih i povređenih, svakodnevno je izložena pritiscima medija, koji ih ne ostavljaju na miru danju i noću. Ima li kraja senzacionalističkom izveštavanju o ovoj tragediji - upitao se predsednik Opštine Žitište Mitar Vučurević.

Vukašin Obradović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), kaže da je teško upristojiti medije ako prethodno ne upristojimo državu i društvo.

Tabloidi svemoćni

Teško je napraviti granicu kada mediji služe građanima i predstavljaju "pritisak" na nadležne da ubrzaju rad, a kada su samo besprizorni lovci na "ekskluzivu" po svaku cenu. Šta na terenu uvođenja reda i pridržavanja etičkog kodeksa mogu da urade esnafska udruženja, takođe je teško definisati.
- Osim protesta i stalnih apela mogu vrlo malo da urade. Teško da možete da prozovete, recimo, "Informer" da se pridržava profesionalnog kodeska, kada njegov glavni urednik kaže da ne priznaje etički kodeks, već samo sud - objašnjava Vukašin Obradović.
A sud procese u kojima se na optuženičkoj klupi nađe neki tabloid ume da otegne u nedogled, toliko da tužilac na kraju odustane ili zbog velikih troškova zažali što je pravdu uopšte zatražio na sudu.

- Moje je mišljenje da ponašanje novinara i medija ne možemo posmatrati izolovano, kao da su ispod staklenog zvona. Oni su takođe deo društvenog ambijenta i ponašaju se prema uspostavljenim pravilima društva. Kod nas u ovom trenutku tabloidi, zahvaljujući vlastima koji su im zaštitnici, svemoćni. Njihovo neprofesionalno i neetičko ponašanje je posledica te "natprirodne" moći koja im je data. Mediji će biti upristojeni kada vlast odluči da upristoji celo društvo - komentariše za "Vesti" Obradović.

Nažalost, mediji se poslednjih godina umesto "sedma sila", često pogrdno kvalifikuju kao "lešinari s blokčetom", s obzirom na to da urednički koncept nekih tabloida počiva na krilatici "što krvavije, to profitabilnije". Fotografišu se masakrirana tela, ožalošćenje porodice se uznemiravaju na sahrani, objavljuje se delimična informacija ukoliko je integrantnija od potpune istine, bez obzira koliko to može narušiti integritet pojedinca.

Tako je i familija Stanarević već imala nesuglasica sa predstavnicima medija. Molili su za mir, jer strahuju za povređenog Sašu, čiji je otac šlogiran i teško podnosi neizvesnost oko sinovljevog oporavka. Novinari, međutim, nisu prezali ni od čega da bi došli do bilo kakve informacije, baš kao i u slučaju ubijene pevačice Jelene Marjanović čije ubistvo i posle tri meseca puni naslovnice tabloida. Spekulacijama ko je ubio pevačicu nema kraja, kao što nema ni pijeteta prema preminuloj i njenoj porodici.

2024 © - Vesti online