Ponovo rasprodaja kod vojske: Prodaju se i kamioni za prevoz raketa
Vučni vozovi uvdeni su u našoj vojsci još davne 1967. godine i odslužili su svoje. Sada ih zamenjuju nova vozila: pre nešto više od godinu u "borbeni stroj” su uvedena tri nova vučna voza.
Vojska, odnosno Ministarstvo odbrane, prodaje FAP-ove kamione tipa 1921, 18/BSTV/AV, 1314 SK/A, kao i TAM-ove kamione 4500 D i 5000 D Reč je o starim vozilima koja su korišćena još u vreme bivše JNA.
Pročitajte još:
* Rasprodaja kod vojske: U ponudi tenkovi, haubice, oklopna vozila i drugo naoružanje
Kupcima su ponuđena i specijalna vozila ZIL. Reč je o kamionu opšte namene nosivosti 3,5 tona, dizajniranom za vojne potrebe Sovjetskog Saveza. U naoružanju JNA i, kasnije, Vojske Jugoslavije i sada Vojske Srbije ti kamioni su imali različite namene, među kojima transport i pretovar protivvaduhoplovnih raketa zemlja-vazduh "neva” i "kub”, ABHO vozila, pokretne radionice, vozila sistema veza.
Prodaje se i dizalica raketa "ural 375 E”, kao i ZIL-ovi za prenos podataka, postavljanje kablova kao i radionica. Na prodaju su oglašene i četiri inženjerijske mašine: dva dozera, TG 170 i TG 110 i dva valjka, DVV 10 i DVV 11. Vojska prodaje i dva autobusa, automobile "opel askona”, "riva", "opel vektra", "florida", "jugo" ali i "merdeces 190 E". Ministarstvo predočava da se pokretne stvari nalaze u kasarnama "Bubanj Potok" u Beogradu, "Albayinica" u Čačku, "Jugovićevo" u Novom Sadu, kao i u vojnim poštama 3262 u Kragujevcu i 5032 u Kneževcu.
Tim oglasom Vojska nastoji da se oslobodi nepotrebne neborbene tehnike, ali i borbene. Podsetimo, početkom prošle godine raspisan je oglas o velikoj prodaji borbene tehnike. Tada je najavljena prodaja 480 tenkova i haubica, 220 oklopnih vozila, više automatskih pušaka 7,62 mm i poluautomatskih pištolja 7,65 mm, 130 raznih tipova protivavionskih topova, više od 140.000 komada municije raznih kalibara.
I tu nije kraj prodaji nepotrebnog. Otvoren je stalni oglas za prodaju nekretnina: kasarni, klubova Vojske, zemljišta... svega što je Vojsci nepotrebno posle reforme 2006. godine. Ta prodaja, međutim, zbog raznih prepreka ne ide željenim tempom, zbog čega su svi na gubitku. Možda Vojska ponajviše jer, iako su mnoge kasarne i skladišta davno napušteni, pripadnici VS-a ih i dalje obezbeđuju, a to iziskuje nepotrebne troškove od više miliona dinara godišnje.