Kako zaštiti svoj Gmail nalog?
Sa više od milijardu aktivnih korisnika dnevno, Googleov Gmail jedna je od najpopularnijih vebmejl aplikacija na svetu.
Gmail je popularan s dobrim razlogom – ovaj cloud servis, koji je vrlo lako koristiti, omogućava korisnicima da svoje poruke čitaju bilo gde, na gotovo bilo kom uređaju.
Međutim, uprkos tome što je izuzetno bezbedan, postoji nekoliko dodatnih stvari koje možete da preduzmete kako bi svoj nalog još više zaštitili, piše portal usatoday.com.
1. Koristite jaču šifru
Zlatno pravilo: Što je šifra duža, to je jača.
Najbolja šifra sastoji se od nasumične kombinaije slova, brojeva i simbola.
Ukoliko želite, to mogu biti i početna slova neke fraze ili rečenice kako biste bolje zapamtili novu šifru.
Ne koristite istu šifru za sve svoje aktivnosti na internetu – ukoliko se hakeri domognu one na Gmailu, lako će dobiti pristup i vašim ostalim nalozima, ili, još gore, vašem bankovnom računu.
2. Verifikacija u 2 koraka
Reč je o Googleovoj dodatnoj bezbednosnoj meri protiv hakovanja korisničkih naloga.
Umesto standardnog načina verifkacije koji uključuje korisnično ime i šifru, na mobilni telefon biće vam poslata poruka koja sadrži određeni kod. Pre nego što pristupite Google aplikaciji, biće zatraženo od vas da ukucate kod koji ste dobili.
Ukoliko želite da se opredelite za ovu opciju, sve što je potrebno da uradite jeste da u okviru odeljka Accounts i pododeljka Accounts Help potražite link ka verifikaciji u 2 koraka (nalazi se na dnu stranice). Kliknite na link i započnite ceo proces.
3. Omogućite HTTPS zaštitu
Jedna od najboljih stvari u vezi sa Gmailom je što svom nalogu možete pristupiti s bilo koje lokacije, ali kada se nalazite na nezaštićenoj mreži, poput onih na javnim mestima, povećavate šansu da neko hakuje vaš nalog.
Ako želite da omogućite HTTPS, potrebno je da pristupite svom Gmail nalogu, kliknete na dugme Options tab, a zatim odaberete General > Browser Connection i proverite da li je opcija Always use HTTPS čekirana. Obavezno kliknite na Save Changes pre nego što izađete iz panela za podešavanje opcija.
4. Nemojte biti lakoverni
Iako mnogi ovo već znaju, postoji dobar razlog zašto prevare na internetu i dalje postoje – ljudi nasedaju na njih svaki dan.
Nikada ne klikćite na sumnjive linkove u porukama, ne objavljujte i ne delite sa drugima vaše lične podatke. Vaša banka, internet provajder ili omiljeni prodavac nikada vam neće poslati imejl u kojem vas pita da potvrdite svoj identitet, naročito ako postoji osećaj pritiska i hitnosti.
Ukoliko sadržaj deluje istinito, pokušajte lično da stupite u kontakt s pošiljaocem mejla.
Sumnjive poruke možete da prijavite tako što ćete u gornjem desnom uglu poruke, pored dugmeta Reply, kliknuti na opciju More i odabrati Report Phishing.
Takođe budite obazrivi kada je reč o čudnim porukama koje vam šalju vaši prijatelji – njihov nalog je najverovatnije hakovan.