Blokada Srbije posledica sukoba Kitarovićeve i Kovača?
- U diplomatskim krugovima u Briselu se verovalo da je Deklaracija, kao i otopljavanje odnosa Zagreba i Brisela posle susreta Kitarovićeve i Vučića dokaz da će doći do saglasnosti o otvaranju dva pregovaračka poglavlja, ali se to nije desilo - ocenjuje Hedl.
Kaže da se iz izvora bliskih Pantovčaku taj potez Ministarstva spoljnih poslova objašnjava činjenicom da je izborna kampanja već počela, pa je i razumljivo pokazivanje mišića.
Pročitajte još:
* "Ako se pomire Beograd i Zagreb, biće sreće na Balkanu"
* Težak put do "zvezda": Srbiju čekaju nova uslovljavanja?
* Rampa i dalje spuštena: Hrvatska i Britanija blokirale Srbiju
- Ne isključuje se i mogućnost da se radi o svojevrsnoj opstrukciji Mira Kovača, tehničkog ministra spoljnih poslova, zbog činjenice da nije bio uključen u hrvatsku delegaciju koja se sastala sa Vučićem - piše Hedl.
Telegram.hr je pisao da je bilo neobično što pored Kitarovićeve nije bilo Kovača, s obzirom na to da je uz Vučića stajao tehnički ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
- To se smatralo nekorektnim potezom Kitarovićeve, tim pre što je u hrvatskoj delegaciji, uz Kitarovićevu i njenog savetnika za unutrašnju politiku Mata Radeljića, bio i Mate Granić, bivši šef hrvatske diplomatije i aktuelni savetnik predsednice za spoljnu politiku - smatra Hedl.
Hrvatska diplomatija
Prema njegovim rečima, blokada Srbije se može tumačiti i kao Kovačevo pokazivanje ko je stvarno šef u međunarodnim odnosima, bez obzira na to što je ustavno ovlašćenje predsednika države da učestvuje u kreiranju spoljne politike.
- Da naročite ljubavi između hrvatske predsednice i ministra spoljnih poslova nema, ne dokazuje samo odnos prema Beogradu, već i ranija opaska Kitarovićeve koja se kritički osvrnula na stanje u hrvatskoj diplomatiji, što je bila i indirektna poruka Kovaču kako se sa Pantovčaka gleda na njegov rad - piše Hedl.
On podseća i da je Kitarovićeva u intervjuu pozvala Kovača da posle sto dana vlade konačno uradi nešto u "toj" diplomatiji.