Sultan klekao pred Putinom
Sve je počelo još u nedelju, kada je navedeno da je postignuto primirje u odnosima Izraela i Turske, što je zvanično objavljeno dan kasnije, usledilo je i dugo čekano izvinjenje predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, ali i zeleno svetlo iz Brisela za nastavak evrointegracija.
Ta tri pitanja su mesecima bila na dnevnom redu i predstavljala su kamen spoticanja u odnosima Ankare sa ostatkom sveta, svaka iz svog razloga. Ključni događaj je svakako "duboko izvinjenje" koje je Erdogan uputio ruskom kolegi, a na to se od novembra, kada su turske vojne snage iznad granice Sirije i Turske oborile ruski borbeni avion, da bi potom, na tlu, brutalno bio ubijen ruski pilot.
Poglavlja i sa EU
Na sve to, stigla je i potvrda da će sutra biti održana Međuvladina konferencija Evropske unije i Turske, na kojoj će biti otvorena nova poglavlja u pristupnim pregovorima između Brisela i Ankare.
Sve što je usledilo zatim ličilo je na konflikt koji nema ko i kako da reši, Moskva je udarala u klin, optužujući Ankaru za saradnju sa džihadistima i tražeći hitno izvinjenje, dok je iz turske prestonice konstantno udarano u ploču - činilo se da je izvinjenje potez koji ponosni Erdogan neće sebi dozvoliti.
Kada je došlo do zaoštravanja između Moskve i Ankare, kao moguća "saveznička zamena" pojavio se Izrael, ali je prepreka bilo šestogodišnje "neprihvatanje" dve države.
I tu je došlo do izvinjenja, Jerusalim je zatražio oproštaj zbog ubijanja turskih pripadnika humanitarnih organizacija u Gazi, Ankara je to prihvatila i stvoreni su uslovi za ponovnu razmenu diplomata, što nije bio slučaj u prethodnih šest godina.
Realpolitika je prevladala ideologiju.