Albanci otimaju Trepču
Predsednik Vlade Kosova Isa Mustafa u više navrata je isticao da je "Trepča vlasništvo Republike Kosovo" i da status ovog važnog resursa mora da se reši bez uplitanja Srbije i Srba sa severa Kosova.
Vlada Kosova formirala je u martu ove godine komisiju sa zadatkom da pripremi Nacrt zakona o Trepči.
Međutim, iz Kancelarije za KiM odmah je saopšteno da je to pokušaj da se status Trepče reši bez Srba koji neće biti članovi te komisije, jer ne žele da budu ikebana. Nedavno je Kosovska agencija za privatizaciju (KAP) raspisala tender za izradu studije izvodljivosti i navodno se do sada javilo sedam velikih svetskih kompanija.
Hleb za 1.000 porodica
Potezi Prištine brinu zaposlene u Trepčinim rudnicima i flotaciji na severu Kosova, a od rude olova i cinka trenutno živi više od 1.000 srpskih porodica. Od Beograda se traži da se u Briselu, kako je to prilikom posete severu Kosova obećao premijer Aleksandar Vučić, odbrani najvredniju srpsku imovinu u Pokrajini.
Na sastanku su prisustvovali predstavnici Kancelarije za KiM, generalni direktor Trepče Jovan Dimkić i ministar u Vladi Kosova Ljubomir Marić. Poručeno je da Srbi nipošto neće dati Trepču i da je prava adresa za razgovor o budućnosti nekadašnjeg giganta Beograd. Takođe i da će se srpske opštine uz pomoć Vlade Srbije žestoko boriti za ovaj vredni resurs.
Upozoreno je da se svi ključni kapaciteti kombinata Trepča nalaze na teritoriji opština sa srpskom većinom: rudnici Belo brdo, Crnac, Koporić, Žuta prla, flotacija Kopaonik i Topionica u Zvečanu. Okna rudnika Belo brdo i Crnac nikada nisu prestajali sa radom i raspolažu vrednim rezervama rude olova i cinka u kojoj ima i srebra, a prelaze i na teritoriju centralne Srbije.