Subota 25.06.2016.
00:10
Lj. Ivanović - D. Lukić - Vesti

Kraj Evrope?!

Reuters
Najveći zagovornik Bregzita: Najdžel Faraž slavi sa svojim pristalicama

Odziv birača je bio veliki, čak 72 odsto, a 17,4 miliona Britanaca glasalo je "za" razvod s Briselom. Britanija je u petak osvanula duboko podeljena na velikoj nacionalnoj temi. Odluka Britanaca da napuste EU predstavlja veliki šok, posle čega sledi velika debata u Londonu, ali i u Briselu o daljoj budućnosti celog evropskog projekta.

Najveća opasnost od ovakvog ishoda referenduma ne preti Britaniji nego samoj EU. Londonski "Gardijan" situaciju sažima u poziv Evropljanima da "nova Evropa 21. veka mora hitno da zameni ovu "Evropu korporatizma" koja je anahronizam nastao kao odgovor na stanje iz daleke 1945. godine.

Sunovrat funte

Britanska funta se juče ujutro sunovratila na svetskim berzama. Izgubila je deset odsto vrednosti zbog neizvesnosti koja je nastupila kao posledica referenduma. Juče ujutro se svaki Britanac zato probudio sa deset odsto manjom platom ili penzijom. Ali tu nije kraj glavoboljama. Britanija ima ogroman trgovinski deficit sa EU, što znači da uvozi puno robe iz EU, a ta roba će zbog pada funte sada biti skuplja. Takođe, Britanija ima i problem javnog duga koji nije izražen u funtama, već najvećim delom u dolarima i evrima, što znači da je drastično skočio i spoljni dug zemlje.

"Vlada u Londonu, bez obzira kakva bila i ko je bude vodio ima u rukama vruć krompir "nezavisnosti" ali to je nezavisnost koja protiv sebe ima 27 "iznevernih" partnera u ostatku Unije. Pre svega, procedura nalaže da predsednik vlade, zasad još Dejvid Kameron, obavesti formalno Evropsku uniju da se aktivira član 50. Lisabonskog ugovora kojim se propisuje procedura istupanja iz članstva. Britanija je u mnogim poljima vezana za EU i moraju se naći rešenja za brojna pitanja, od slobode kretanja ljudi, preko statusa britanske robe u EU, odnosno evropske u Britaniji, pa do pitanja bezbednosti, statusa London Sitija (finansijskog centra Britanije) u odnosu na briselsku regulativu. Predviđeno je da ti pregovori traju dve godine, a možda i duže.

Faradž: EU umire!

Pravi pobednici referenduma su Britanska partija nezavisnosti Najdžela Faraža i bivši gradonačelnik Londona Boris Džonson, konzervativac koji je na čelu kampa za istupanje iz EU.
- Možemo 23. jun da slavimo kao dan nezavisnosti. EU umire. Nadam se da smo izbili prvu ciglu iz zida - ushićeno je vikao Faraž razdraganim pristalicama.
Boris Džonson u svemu ovome vidi i svoju šansu da preuzme Konzervativnu partiju.

Tek kada se razvod u celosti ozvaniči Veliku Britaniju čekaju naporni pregovori o trgovini sa Evropskom unijom, Sjedinjenim Državama, Kinom i Indijom, jer sve trgovinske sporazume koje ima je zaključila kao članica jedinstvenog evropskog tržišta i EU. A to više neće biti slučaj.
Otvara se i pitanje opstanka premijera Dejvida Kamerona na vlasti. Lider konzervativaca je bio vođa tabora za ostanak u EU i sada bi bilo vrlo neumesno da taj čovek pregovara o istupanju iz Unije i budućnosti zemlje. Zato je Kameron odmah i podneo ostavku na čelnu funkciju u Konzervativnoj partiji, ali će ostati premijer još oko tri meseca, dok stranka ne izabere novog vođu koji će ga zameniti u vladi.

Kraj posle 43 godine

Britanija je članica EU od 1973. godine. Već dve godine kasnije održan je prvi referendum s pitanjem da li da zemlja pristupi jedinstvenom evropskom tržištu. Tada je referendum imao pozitivan ishod. Ali, brak od 43 godine sada se neslavno završio.

- Naša zemlja je pokazala veliku demokratičnost. Čitav narod je imao priliku da se izjasni. Moramo biti ponosni na to što imamo poverenje u naše građane i postoje trenuci kada je ispravno konsultovati sve građane. Ali, vreme je da zemlja dobije novo rukovodstvo - rekao je Kameron.

Izazov za Britance već u referendumskoj noći postavili su i Škoti koji su listom za ostanak u EU. Čak i oni koji su na škotskom referendumu o nezavisnosti glasali za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu. Vladajuća Škotska nacionalna partija i njena liderka Nikola Sterdžon već najavljuju novi referendum o otcepljenju Škotske.

Sličan put priželjkuju i katolici u Severnoj Irskoj, pa tako tamošnja vladajuća stranka Šin Fejn predlaže da se krene u proceduru "ujedinjenja Irske", što zapravo znači otcepljenje Severne Irske od Ujedinjenog Kraljevstva.

2024 © - Vesti online