Amerikanci na Krimu: Sankcije su neljudski čin
Na ostrvu se delegacija sastala sa krimskim zvaničnicima. Amerikanci su sa sobom doneli pozdravno pismo od rukovodstva glavnog grada savezne države Oregon, Sejlema, u kojem piše da bi grad hteo da obnovi partnerske odnose sa Simferopoljem, koji je administrativni centar Krima. Taj sporazum je inače potpisan tokom 80-ih godina prošlog veka.
Prema rečima američkog pukovnika u penziji, bivše saradnice Stejt departmenta En Rajt, sankcije protiv Krima zabrinjavaju jer imaju za cilj izolaciju poluostrva. Rajtova smatra da su ove sankcije "nepravedne i neljudske".
U izjavi za "Sputnjik" En Rajt ističe da "baš voli" da putuje u zemlje za koje američka vlada kaže da su opasne. Rajtova kaže da je došla na Krim kako bi saznala što više o događajima na Krimu i o Rusiji jer "američki građani nemaju pune i istinite informacije o tome".
I član pokreta "Veterani za mir" Rejmond Mak Gaven izjavio je za "Sputnjik" da američki mejnstrim mediji ubeđuju građane da su Krimljani išli na biračka mesta pod pretnjom oružjem, "dok smo mi čuli od stanovnika Krima da je taj referendum bio kao praznik za njih".
Krimski politički analitičar Andrej Nikiforov ističe da strane delegacije redovno dolaze na poluostrvo, a konačno je stigla i američka.
- To znači da i u ovoj zemlji ima ljudi koji žele da se uvere da njihovi mediji lažu. Važno je da se ovakve stvari dešavaju i da se u evropskim zemljama, barem na lokalnom nivou, donose zvanični dokumenti u kojima se vlade pozivaju na ukidanje antiruskih sankcija i na priznavanje Krima kao dela Rusije - rekao je Nikiforov, a prenosi "Sputnjik".