Jedite manje mesa, spasite planetu
Grupa međunarodnih naučnika saopštila je da je najveći uzrok emisije štetnih gasova proizvodnja hrane i korišćenje fosilnih goriva.
Poljoprivredna proizvodnja uključuje 70 odsto proizvodnje vode na svetu, 38 odsto upotrebe zemljišta i 19 odsto emisije štetnih gasova, navedeno je na Međunarondom panelu za menadžment održivih izvora.
"Panel je razmotrio svu moguću nauku i zaključio da dve velike oblasti trenutno imaju nesrazmerno visoki udar na ljude i sisteme za održavanje života na planeti, odnosno energiju u obliku fosilnih goriva i poljoprivredu, posebno uzgoj stoke za meso i mlečne proizvode", rekao je Stajner. |
Međutim, dok se upotreba uglja i nafte može postepeno zameniti obnovljivim energetskim izvorima, poput vetra i sunčeve energije, svet će uvek morati da jede.
Kako svetska populacija raste, strahuje se da će proizvodnja hrane postati glavni uzrok klimatskih promena i uništenja životne okoline.
Izveštaj, koji će biti predstavljen vladama sveta, ističe da je jedini način da se svet nahrani – a klimatske promene smanje – prebacivanje na većinski vegeterijansku ishranu.
"Bitno smanjenje klimatskih promena biće jedino moguće uz značajne svetske promene ishrane", piše u izveštaju.
Aćim Stajner, izvršni direktor Programa za okolinu UN, kaže da prosečni potrošači mogu da pomognu u borbi protiv klimatskih promena tako što će jesti manje mesa. On je istakao da vlade mogu da podstaknu ljude da jedu manje mesa reformom poreskih sistema i povlasticama, kako bi vegeterijanska hrana bila jeftinija.
"Neki teški izbori proizilaze iz izveštaja, ali će postati još teži, ukoliko se u predstojećim decenijama nastavim istim putem", dodao je Stajner.