Šta Srbija nudi Evroazijskoj uniji?
Dobra vest, ali...
Odluka o unifikaciji trgovinskog režima Evroazijske ekonomske unije i Srbije doneta je u Astani, na samitu lidera zemalja-članica. Srbija ima sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Kazahstanom i Belorusijom, ali ne i sa još dve članice EEU, Jermenijom i Kirgizijom. Sada će, kao rezultat započetih pregovora, biti zaključen novi sporazum o zoni slobodne trgovine između EEU i Srbije.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić za ruski portal "Sputnjik" kaže da je ovo bez sumnje jako dobra vest za Srbiju, naročito imajući u vidu da Srbija već sa pomenute tri zemlje više godina ima dobar sporazum koji omogućava izvoz srpskih proizvoda na ova tržišta po povlašćenim uslovima.
- Zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom, 85 posto srpskog izvoza u Rusiju može da ide bez carina. To je značajna povlastica u odnosu na zemlje koje nemaju taj režim sa Rusijom i plaćaju carinu za izvoz svojih proizvoda - kaže Savić.
... nemamo mi šta da prodamo
Međutim, napominje on, problem druge vrste je što Srbija, nažalost, zbog devastacije domaće industrije nema mnogo šta da ponudi.
- Mi nemamo pripremljen scenario za nastup na tom velikom tržištu, koje nije više onakvo kakvo je bilo pre 30 godina. Problem Srbije jesu tzv. "tri K" - kvalitet, količina i kontinuitet, što Srbija, nažalost, ne može da obezbedi, i zato svakako ne možemo da imamo one rezultate koje bismo imali ukoliko bi se koristile sve prednosti tog sporazuma - ističe Savić.
Kada je o izvozu "Fijatovih" vozila reč, Savić kaže da čak i ako se prihvati da se realizuje zahtev od 10.000 automobila, to je simbolična brojka koja ne znači onoliko koliko mi očekujemo.
- Problem sa "Fijatom" je izgleda na domaćem terenu, jer je pitanje da li će "Fijat" i u kom obimu ostati na domaćem tržištu i šta će se desiti 2018. godine, kada ističe ugovor. Međutim, kada bi se "Fijat" pojavio na tom velikom tržištu, to bi mu dalo veću šansu za realizaciju svojih proizvoda i možda čak razrešilo dilemu da li će ostati u Srbiji po isteku ugovora - zaključuje profesor Savić, a prenosi "Sputnjik".