Kad OVO bude grunulo, svi smo gotovi!
Jeloustounski supervulkan u proseku eruptira na svakih 600.000 godina, a od poslednje je prošlo 640.000.
Pročitajte još:
* Supervulkan u Nemačkoj preti da uništi pola Evrope
* Ispod Tihog okeana formira se vulkan koji bi mogao da nas uništi?!
U njegovoj kalderi, za koju se procenjuje da je prečnika između 55 i 72 kilometra, nalaze se ogromne koičine vrele magme koja čeka da se probije do površine.
Ali naučnici su sada otkrili da se ispod nje nalazi još veća, u kojoj se nalazi magma koja bi 11 puta mogla da napuni čuveni Veliki kanjon u Koloradu!
Zvanično, ovo otkriće ne povećava rizik od erupcije koja će se jednog dana sigurno desiti, ali bi trebalo da pomogne u otkrivanju kako će taj događaj izgledati kao i kakve će biti njegove posledice.
Novootkrivena količina magme prostire se na dubini između 19 i 45 kilometara, a proteže 48 kilomertara od severozapada ka jugoistoku i 70 kilometara od jugozapada ka severoistoku, zauzimajući zapreminu od 46.700 kubnih kilometara.
Kaldera koja je bliža površini nalazi se na dubini između pet i 14 kilometara i ima zapreminu od 10.420 kubnih kilometara, što je dovoljno da se Veliki kanjon napuni dva i po puta.
Donja kaldera je, otkrili su naučnici, malim kanalima povezana s onom iznad, čineći zajednički vulkanski sistem.
Dosadašnje erupcije ovog supervulkana bile su toliko kataklizmične da su uništavale veći deo Severne Amerike, ali i uzrokovale "nuklearnu zimu" na planeti, pošto je u atmosferu izbacivana ogromna količina prašine koja je blokirala sunčeve zrake. To je dovodilo do umiranja biljaka, a time i životinja koje su se njima hranile, kao i mesoždera.
S obzirom na to da je od poslednje erupcije u Jeloustounu prošlo 640.000 godina, naučnici pokušavaju da otkriju kada nas očekuje sledeća, kao i da predvide kakve će biti njene posledice.
Ako bi danas došlo do erupcije, posledice bi bile kataklizmične po celu planetu, ali se naučnici nadaju da do nje neće doći barem još 60.000 godina.