Četvrtak 26.05.2016.
12:30
S. BAN

Sve tajne Đavolje varoši

sr.wikipedia.org/Geologicharka
Đavolja varoš

Kule su građene od tri sloja različitog sastava a materijal od kojeg su kamene kape su čvrsto vezane i obložene korom od gvožđevitog (limonitskog) cementa. Oblici reljefa su nastali delovanjem kišnice. Spiranjem peska i šljunka ispod manjih ili većih kamenih blokova, ostale su figure u obliku piramida ili kula.

Neobičnost zemljanih stubova upotpunjuju dva izuzetno neobična i retka kisela mineralna izvora, ostaci naselja, rudničkih jama, crkve i grobalja.

Drveće raste naopako

Sve turističke posete u Đavoljoj varoši se završavaju prvim sumrakom jer ni oni najhrabriji se ne usuđuju da među kulama dočekaju noć. Osim kula, sablasno izgleda i rastinje, naročito drveće koje protivno silama prirode, raste naopako, granama upereno ka zemlji. Stabla imaju neobične oblike koje slikari često na platna prenose kao slike prikaza i utvara.

O ovom fenomenu postoji dosta legendi. Jedna kaže da su se đaci, koji su više voleli provod nego učenje, opkladili sa đavolima da će ih nadmudriti. Pošto su izgubili opkladu, đavoli su se pretvorili u kule, a đaci, ogrešivši se o zavet, pretvoriše se u đavole.

Druga legenda kaže da se u prošlosti ovde nalazilo naselje. Krajem je vladao neki aga nadaleko poznat po svom zulumu. Zbog nepokornosti naroda, strašni aga se naljutio, sakupio silnu vojsku i porušio grad, a njegove stanovnike pretvorio u kamene figure.

Treća legenda kaže da su kamene figure, u stvari, okamenjeni svatovi. Davno su se zbog jedne lepe devojke, zavadile dve porodice. Obe su pošle po devojku, srele se na tom mestu i sukobile. Da bi se izbeglo krvoproliće, nevidljiva sila ih je kaznila i okamenila. Postoji i priča koja kaže da su okamenjeni svatovi koji su krenuli da venčaju brata i sestru.

Legendi o Đavoljoj varoši ima mnogo i stalno nastaju nove. Razlog ovome je to što su naučnici samo delimično odgonetnuli način nastajanja misterioznih kula.
 

 
2024 © - Vesti online