Nedelja 22.05.2016.
20:30
Lj. I. - Vesti

Ubijen vođa talibana

Tanjug/AP
Posle udara drona: Auto u kojem je ubijen vođa talibana

Mansur je predvodio talibane nakon što je prošlog leta objavljena smrt osnivača tog pokreta, Mule Muhameda Omara. Mansur, koji je bio Omarov zamenik, skrivao je njegovu smrt više od dve godine i u njegovo ime predvodio talibane sve dok avganistanska vlada nije obelodanila da je Omar mrtav, podseća američka agencija.

Ciljano ubijanje dronovima relativno je nova granica američkog ratovanja. Prvi napad letelicom na daljinsko upravljanje dogodio se u Avganistanu 7. oktobra 2001, i od tada se ratovanje dronovima proširilo. Do danas je izvedeno više od 200 američkih napada dronovima na Avganistan, Pakistan, Jemen i Somaliju, a ovakvi napadi se dešavaju sve češće u Siriji. Očekuje se da će se do 2019. broj letova američkih dronova povećati za 50 posto u odnosu na trenutni broj.

Ključnih 60 dana

Nakon što predsednik da odobrenje za metu, vojska ima 60 dana da izvede napad. Međutim, na ratištu se za 60 dana može dosta toga da se promeni. Program napada dronovima u Jemenu i u Somaliji, oslanja se gotovo isključivo na signalne obaveštajne podatke na osnovu čega identifikuje i likvidira mete, za razliku od obaveštajnih podataka koje prikupljaju ljudi na terenu, što je pouzdanije.

Američki program napada dronovima je zapravo neprecizan i proizvoljan i predstavlja ozbiljan rizik za civile bilo gde. To je takođe program nad kojim predsednik nema veliku kontrolu. Iako Obama daje odobrenje za mete, on inače ne odobrava same napade, već prepušta izvršni autoritet vojsci i zna veoma malo ili ništa o potencijalnom broju civila koji mogu da stradaju.

2024 © - Vesti online