Subota 07.11.2009.
19:38
Vestionline

Skupština Vojvodine usvojila statut

Arhivska fotografija

O korekciji predloga statuta, usvojenog 14. oktobra prošle godine, glasalo je 105 poslanika - za je bilo 84, protiv 20, a jedan poslanik nije glasao.
 

Stav Izvršnog veća obrazložio je pokrajinski sekretar za nacionalne manjine, upravu i propise Tamaš Korherc, a u raspravi su učestvovali predsednici poslaničkih grupa i njihovi zamenici, osim poslanika LSV i SNS koji su ranije napustili sednicu.

učetić: Statut usaglašen sa Ustavom

 

 

Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je da je predlog Statuta Vojvodine sa unetim izmenama u suštinskim pitanjima i u najvećem delu usaglašen sa Ustavom Srbije.
"Dosadašnji predlog Statuta Vojvodine u svim suštinskim pitanjima u kojima nije bio saglasan, po mišljenju stručnjaka, sa Ustavom, sada je u najvećem delu, moglo bi se reći, u svemu što je bitno, usaglašen sa Ustavom Srbije, odnosno direktno sa predlogom Zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine", rekao je on.

Usvojenu konačnu verziju predloga statuta će sastaviti Odbor Skupštine Vojvodine za propise i uputiti Skupštini Srbije na davanje saglasnosti.
 

Prema najavi predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović, tekuća sednica republičkog parlamenta mogla bi biti prekinuta kako bi se započela nova na kojoj bi bio razmatran predlog statuta i zakona o prenosu nadležnosti Pokrajine.
 

Dejanovićeva je najavila da bi statut i zakon o prenosu nadležnosti mogli biti usvojeni krajem ovog meseca.

Vojvođanski poslanici su prethodno, posle gotovo sedam časova rasprave, pauza i nekoliko prekida, usvojili izveštaj o izvršenju pokrajinskog budžeta za prvih devet meseci ove godine.

Poslanici su sa 70 glasova za i 20 protiv prihvatili izveštaj o izvršenju pokrajinskog budžeta za prvih devet meseci ove godine. U tih devet meseci pokrajinski budžet ostvario je prihod od 51 milijardu dinara, što je 82 odsto od planirane 61 milijarde, a na rashodovnoj strani je 36 milijardi, ili 63 odsto paniranog.

Izmene predloga statuta

 

Vojvodina, tako, neće biti "sastavni deo jedinstvenog kulturnog, civilizacijskog, ekonomskog i geografskog prostora srednje Evrope", već "regija u kojoj se tradicionalno neguju evropski principi i vrednosti".
Tehničke izmene odnose se i na punovažnost referenduma u pokrajini, ona neće moći da sklapa međunarodne ugovore, već samo međuregionalne sporazume, a pojedina pravna akta koje bude donosila Skupština Vojvodine neće imati zakonsku snagu.
Poslanici pokrajinskog parlamenta će glasati i o još nekim pravopisnim i stilističkim promenama, ali zadiranja u suštinu osnovnog teksta, prema rečima Pajtića, neće biti uprkos opaskama opozicionih partija da se novim statutom Vojvodina pretvara u "državu u državi".

 

Poslanici opozicionih stranaka SRS i DSS su, krtikujući izveštaj, ocenili da je o njemu trebalo da se raspravlja prilikom donošenja rebalansa budžeta, 15. oktobra, da je sada “besmislen” i da time pokušava da se sakrije pravo stanje stvari sa trošenjem novca poreskih obveznika.

Sednicu pokrajinskog parlamenta su neosredno pre početka napustili poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine zbog, kako je kazao šef te poslaničke grupe Branislav Bogaroški, principijelnog stava da je još pre godinu dana predlog statuta usvojen i da je takav akt “dobar i dovoljan građanima Vojvodine”.

Oko 18 sati i poslanici Srpske napredne stranke su napustili sednicu nezadovoljni time što je u to vreme prekinut direktan televizijski prenos sednice. Naprednjaci su u subotu saopštili da bi usvajanje "protivustavnog" Statuta i Zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine predstavljao udar bez presedana na državno jedinstvo Srbije, njen pravni poredak, institucije, i ravnopravnost građana.


Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izrazio je uverenje da će Statut Vojvodine i Predlog zakona o nadležnostima Vojvodine dobiti snažnu podršku u republičkom parlamentu.

Potrebno je da se najviši vojvođanski pravni akt u 11 tačaka usaglasi sa Zakonom o prenosu nadležnosti. 

2024 © - Vesti online