Finasijski stručnjaci: Ako Britanija napusti EU, u Srbiji je spas
Prema analizama “Commerzbank AG” i “Raiffeisen Bank International AG”, Srbija je mnogo zaštićenija od svojih komšijskih zemalja budući da se već sedam godina nalazi u takozvanom limbu, odnosno “ni tamo ni vamo” stanju kada je u pitanju saradnja sa Evropskom unijom, piše ugledni ekonomski časopis “Blumberg”.
Pročitajte još:
* Mađari lobiraju za nas: Vreme je da se Evropa oduži Srbiji
* Britanski ministar u panici: Izađimo iz EU, dolaze Srbi, Crnogorci, Turci...
Ostale zemlje poput Poljske, Mađarske, Hrvatske i Rumunije mogle bi da izgube milijarde evra u evropskim fonodvima budući da evro obveznice poslednjih meseci nadmašuju nacionalne iz straha da bi Britanci u junu mogli da napuste Uniju.
Obe banke stoga savetuju klijente da kupuju srpske obveznice koje su beneficirane vladinim planom da reformiše ekonomiju i stvori uslove za povećanje kreditnog rejtinga.
Čak iako Britanci 28. juna izglasaju ostanak u EU, srpski dug (obveznice) nastaviće da bude primamljiv investitorima budući da se ponovno izabrana vlada obavezala da pogura priključenje EU do 2020.
- Imaju manje da izgube - rekao je Sajmon Kijano Evans iz londonskog sedišta “Commerzbank” koji preporučuje kupovinu srpskih obveznica do 2021. umesto prodavanja sličnih poljskih.
Srbija trguje na većoj širini od većine centralnih i istočnoevropskih zemalja i omogućava investitorima veću zaštitu kredita na koji će manje uticati odlazak britanskih obveznika iz EU - dodaje.
Srbija će biti manje izložena posledicama "Bregzita"
"Raiffeisen Bank International AG" ipak navodi da Srbija nije potpuno imuna na izlazak Britanije iz EU.
Njihova preporuka da se kupuju srpske obveznice na tri meseca vezana je više za ishod izbora nego relativno malu izloženost od posledica Bregzita, smatra Gintarasu Šlizhius, strateg u bečkoj banci.
Premijer Aleksandar Vučić obećao je će nastaviti da oslobađa javni bilans od tereta više od 500 gubitničkih državnih preduzeća i da će smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru, što su uslovi za zadržavanje 1,2 milijarde dolara kreditne linije dogovorene sa Međunarodnim monetarnim fondom koji je pomogao da se podupre tržište finansija.
- Što se tiče direktnih posledica Bregzita, Srbija će biti manje izložena. Ali, integracija u EU je od fundamentalnog značaja za sve istočne evropske zemlje, pa glas za izlazak iz Britanije ne bi bio dobar ni za Srbiju, rekao je Šlizhius.
Poboljšanje kreditnog rejtinga izvesno
Izgledi za popravljanje kreditnog rejtinga skočili su nakon što je američka bonitetna agencija "Mudis" poboljšala izveštaj u martu, navodeći napredak u pristupanju EU i poboljšanje fiskalne politike.
Budžetski deficit će verovatno porasti na 3,1 odsto privredne proizvodnje u 2016. u odnosu na 6,6 odsto, koliko je bio pre dve godine, prema procenama Evropske komisije. Bruto domaći proizvod na godišnjem nivou porastao je za 3,5 odsto u tri meseca zaključno sa martom, najbrži rast u 10 kvartala, prema izvorima Zavoda za statistiku u Beogradu.
Međunarodna agencija za rejting "Fič", koja već ima pozitivan stav o Srbiji, najavila je da će ponovo da razmotri svoj B+ rejting 17. juna. "Fič" je u decembru popravio izgled za poboljšanje kreditnog rejtinga Srbije sa "stabilnog" na "pozitivan" za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti i potvrdio je kreditni rejting Srbije na nivou "B+".
Za “Commerzbank”, Srbija ima manje da izgubi u slučaju Bregzita od suseda u EU, zato što njene bankarske doznake iz inostranstva češće dolaze iz zemalja kao što su Austrija i Nemačka, nego Britanija.
- Prema našem mišljenju, Srbija je na pravom putu kada su u pitanju brojna pitanja sa kojima treba da izađe na kraj i samim tim, njeno širenje u odnosu na kolege iz centralne i istočne Evrope izgleda relativno atraktivno. Mi vidimo potencijal podizanja rejtinga – rekao je Kijano Evans.