Ponedeljak 02.05.2016.
15:41
Vestionline

Grinpis: SAD će nas zatrovati svojim hemikalijama

pixabay.com
Fleksibilni propisi na kojima SAD insistiraju omogućiće uvoz robe tretirane hemikalijama

Do Grinpisa je procureo samo deo ugovora koji je od početak ocenjen kao sporan, i to poglavlja koja  "ukazuju da će (evropska) zaštita ljudskog zdravlja i životne sredine biti ozbiljno potkopana ukoliko se progovori nastave u ovom pravcu".

U dokumentu nazvanom "Taktičko stanje igre (Mart 2016)" (Tactical State of Play March 2016), sadržani su pogledi EU na rezultate dosadašnjih 12 rundi pregovora i prilično se razlikuju od "zvanične verzije ” tog papira (Public Report), ukazuju iz Grinpisa.

Dokument se odnosi na EU propise i regulacije, na primer za hemikalije gde se dosad primenjivao preventivni princip (detaljna provera pre puštanja u promet)i procedura uklanjanja najopasnijih hemikalija sa tržišta.

Ako se nastavi započetim putem "približavanja stavova", Evropa će omekšati procedure i primenjivati (američki) princip "procene rizika" (ako delovi nisu opasni, nije ni krajnji proizvod), odnosno američkoj hemijskoj industriji omiljena procedura "poboljšanja opasne supstance" umesto njenog sklanjanja s tržišta.

SAD želi po svkau cenu da plasira GMO na evropsko tržište

U delu sanitarne i fitosanitarne zaštite, Amerikanci predlažu potpuno ukidanje barijera za GMO i poništavanje nastojanja zemalja EU da naprave oblasti bez genetski modifikovanih organizama.

Na tome se zahtevi SAD ne završavaju, one traže da korporacije imaju uticaj na proces donošenja (političkih) odluka s obe strane Atlantika vezanih za trgovinske sporove nalik onom oko GMO, kao i da stranka (firma) koja se žali može da bira gde će se i kako žaliti.

Iako se pregovori vrše iza zatvorenih vrata, upravo da bi se izbegao uticaj "trećih strana", odnosno kompanija, informacije koje cure s obe strane navode upravo na to da su korporacije uveliko uključene u to šta se i kako pregovara.

Tako je iz američkog tabora iscurelo da, na primer, Američki hemijski savet (trgovačko udruženje) traži od Agencije za zaštitu životne sredine (US En vironmental Protection Agency) da se propisi zasnivaju i dozvole dobijaju na sažecima studija o opasnosti a ne na celovitim setovima podataka iz istraživanja.

Dogovor, u svakom slučaju, nije ni blizu da bude donesen, jer su "filozofije" strana potpuno suprotne.

EU želi ugovor kojim se strane ne mogu obavezati da ne donose mere "promocije i zaštite javnog zdravlja, bezbednosti, ekologije, javnog morala, čak kulturne raznolikosti".

Nasuprot tome, SAD insistiraju na uklanjanju "smetnji (potpuno slobodnoj) trgovini " i insistiraju na snižavanju standarda zaštite

2024 © - Vesti online