Subota 30.04.2016.
01:15
B. B. - Vesti

U romingu skoro kao kod kuće

Tanjug/AP
Od danas jeftinije telefoniranje u zemljama EU

Uveden je, naime, propis po kome ponuđači mobilne telefonije svojim klijentima koji putuju kroz EU smeju da naplate samo još dodatnih par centi više po pozivu, SMS-u ili daunlodu nego što je cena "kod kuće". Ovo je finalni korak do potpunog ukidanja ovih nameta koje će uslediti od leta 2017. godine, kada će roming u zemljama EU konačno otići u istoriju.

Telekomunikacione kompanije imaće prava da na cenu razgovora dodaju šest centi po minutu za telefoniranje, dva centa za SMS ili šest centi po megabajtu internet-saobraćaja. Prihvatanje poziva u inostranstvu koštaće najviše 1,2 centa po minutu. Ukupna maksimalna cena, kada se na domaću tarifu dodaju ovi troškovi za inostranstvo, ne sme da prelazi 23 centa po minutu za pozive, sedam centi za SMS i 24 centa za megabajt podataka.

Daju i više nego što moraju

Pojedini mobilni operateri ipak su izašli pred svoje klijente sa fer ponudom, dajući im kontigente minuta koji važe u inostranstvu, ili su potpuno proširili važenje fletrejta i na korišćenje u EU - inostranstvu. Neke kompanije idu čak i korak dalje, pa već mogu da se vide reklame u kojima najavljuju da potpuno odustaju od naplate dodatnih troškova za korišćenje telefona u inostranstvu, iako na njih imaju pravo.

Prvi pokušaji da se zauzdaju nezasite telekomunikacione kompanije koje svoje poslove obavljaju internacionalno svuda po istim zakonima, ali zahtevaju ogromne doplate za građane koji se nađu izvan matične države, za šta inače tehnički nema nikakvog opravdanja, načinjeni su 2007. godine, da bi od tada tarife bivale sve manje. Da borba sa ovim džinovima nije jednostavna, pokazuje to što su oni spremili nove trikove kako se ne bi odrekli zarade. Tako je u toku razmatranje čitavog niza zahteva za "izuzetke od pravila" koje su podneli Evropskoj komisiji, upozoravaju zaštitnici potrošača širom Evrope.

Tako bi korisnici telefona koji imaju fletrejt za neograničeno korišćenje telefona trebalo da se pripaze skrivenih cena, upozorava nemačko udruženje za zaštitu potrošača EČ, jer zakonodavac kod ovog vida plaćanja pretplate nije doneo nikakva obavezujuća pravila.

Tako je moguće da ponuđač u inostranstvu sam zaračunava tarifu za korišćenje telefona jer tako piše u ugovoru. Zato EČ savetuje da dobro pročitate ono što sitnim slovima piše na kraju svakog ugovora za mobilni, jer su već pronađeni slučajevi da fletrejt važi samo u Nemačkoj, na primer, dok se obračun u inostranstvu vrši na bazi minutaže razgovora.

2024 © - Vesti online