Labus kontroliše Vujovića
Posebno će se proveravati kadrovi u kabinetu ministra Dušana Vujovića, koji je i sam nekada radio za Svetsku banku.
Cilj cele ove operacije je da se proveri u kojoj meri je ovo posebno važno ministarstvo uskladilo svoj rad sa standardima Evropske unije.
- Tačno je da postoji taj projekat i da me je angažovala Svetska banka, ali nemam ovlašćenja da kažem ništa više od toga - rekao je Labus jednom beogradskom dnevniku.
Mandat jednokratnog zadatka Labusa traje od 10. marta do 30. juna. Podsetimo, Miroljub Labus je, kao i aktuelni ministar Vujović, bio konsultant Svetske banke 1997. godine. Deset godina kasnije, pošto je napustio politiku, Labus je osnovao konsultantsku kuću.
Pobegao od politike
Labus je bio potpredsednik Vlade Srbije od 3. marta 2004. do 3. maja 2006. godine, kad je podneo ostavku zbog suspendovanja pregovora o pridruživanju Srbije i Crne Gore EU i više se nije vraćao u politiku. Bio je potpredsednik Demokratske stranke, zatim predsednik G17 plus od njenog osnivanja do 13. maja 2006. Profesor je na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Inače, nije ovo prvi put da Labus u svojstvu stručnjaka ima posla s Vladom Srbije. Prethodni put bio je, doduše, angažovan od same Vlade, 2014. godine. Tada je Labus obučavao zaposlene u Ministarstvu (koje sada kontroliše) "kako da na osnovu raznih uticaja predvide stvari u ekonomiji".
- U pitanju je projekat koji se završava u novembru, a zajednički ga finansiraju Svetska banka i USAID - izjavio je tada Labus.
Za ekonomskog konsultanta Milana Kovačevića izbor Labusa za ovaj zadatak je i dobra i čudna vest.
- Raduje me da su odabrali njega jer znam njegove kvalitete. A posebno bih se radovao ako javnost dobije na uvid Labusovu analizu. To kažem jer su naše finansije u katastrofalnom stanju, jako loše organizovane. Kako u oblasti zakona, tako i primeni. Naročito je loša Poreska uprava u kojoj je potpuni haos - kaže Kovačević.
Naš sagovornik ističe i da je neobičan trenutak za ovakav zadatak Labusu jer se čeka formiranje nove vlade, a to u Srbiji često znači puno organizacionih promena.
- Recimo, nekada je privatizacija bila u portfelju Ministarstva finansija, a sad je u Ministarstvu privrede. Kod nas je normalno da se nadležnosti uzimaju i dodaju ministarstvima, pa i da se formiraju sasvim nova ministarstva. Nekad smo imali resor finansija, pa privrede, pa ekonomije, sve u jednoj vladi i sa jako isprepletanim nadležnostima. Može se desiti da Labus izanalizira ministarstvo koje za koji mesec uopšte organizaciono neće tako izgledati - ističe Kovačević.