Sreda 27.04.2016.
08:36
J. Arsenović - Vesti

Nemci izvukli otetog Miroslava

Reuters
Dve decenije u Libiji: Naftno postrojenje u kome radi Miroslav Tomić

Državni sekretar u Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović potvrdio je za srpske medije ovu informaciju, najavljujući da će u toku jučerašnjeg dana Ministarstvo raspolagati sa više detalja.

"Vesti" su juče u telefonskom razgovoru uspele da dođu do rođake otetog Srbina, koja se zatekla u njegovoj porodičnoj kući u selu Brasina kod Malog Zvornika. Ova neimenovana žena nam je potvrdila da je porodica obaveštena o Miroslavljevom nestanku, a da je supruga Jelena potresena.

- Nikakvih drugih informacija nemamo, svi smo u iščekivanju, u stanju šoka - rekla je rođaka.
Miroslav Tomić je dve decenije na radu u Libiji, a trenutno je bio angažovan kao šef na naftnim poljima udaljenim 1.200 km od Tripolija. Zaposlen je u nemačkoj kompaniji Ferostal, koja se bavi održavanjem naftnih cevi i postrojenja i, prema pisanju srpskih medija, bio je jedini Srbin u ekipi. Takođe se saznaje da je otet prilikom obilaska naftne bušotine Mesina oilfild, koja je u vlasništvu kompanije Arabijan gold oliv kompani.

Mađari pomogli Srđanu

Porodici ostaje nada da će otmica Miroslava imati pozitivan ishod, kao i u slučaju Srđana Babića koji je na kraju oslobođen. Babić, inače bivši telohranitelj Zorana Đinđića, radio je za francusku kompaniju Argus koja se bavi poslovima fizičkog obezbeđivanja diplomatskih i privrednih misija. U zatočeništvu i bez optužnice je proveo deset meseci ali je uz veliku angažovanost, pre svega njegove firme, na kraju pušten iz zatvora u Tripoliju. Srđanova supruga Vesna se tada posebno zavhalila Argusu i "mađarskom ambasadoru u Tripoliju koji je posredovao i za mog Srđana".

Do pre tri nedelje bio je u Srbiji, a planirao je da se vrati u julu kako bi sa suprugom i dvojicom maloletnih sinova otišao na odmor.

U Ministarstvu spoljnih poslova kažu da su u kontaktu preko srpske ambasade sa nadležnim istražnim organima u Libiji. O otmici, porodicu su obavestili ljudi iz nemačke kompanije Ferostal, gde je Miroslav zaposlen. Srpski ambasador u Libiji Oliver Potežica nije ponovo blagovremeno obavestio vlasti u Beogradu o otmici.

Neizvesna i sudbina Dalibora Savičića

Među radnicima jednog međunarodnog naftnog koncerna u Libiji, koje su prošle godine oteli pripadnici Islamske države, bio je i Dalibor Savičić (40) iz Linca, austrijski državljanin srpskog porekla. Mediji su pisali da su otmičari za njega tražili pola miliona dolara. Ni danas nije poznata njegova sudbina, osim što je povremeno stizala informacija da je živ. Savičić je bio podoficir austrijske vojske i pripadnik mirovne misije UN na prostoru bivše Jugoslavije. Kasnije je prešao u malteško-austrijsko preduzeće Vaos kao menadžer naftnog polja.

Miroslav Tomić je zaposlen u nemačkom Ferostalu, kompaniji koja vodi računa o bezbednosti svojih radnika i koja je još pre pet godina evakuisala svoje radnike iz zona sukoba u Libiji. Otmica se, međutim, desila u mirnom delu zemlje, koji nije bio zahvaćen građanskim ratom, a nemačka kompanija, kako se tvrdi, ima svoje obezbeđenje na naftnim poljima.

U Lipama bio pre tri nedelje

Rođak Miroslava Tomića i prvi komšija izjavio je za "Blic" da ne može da veruje šta ih je snašlo.
- Bio sam sa Miroslavom pre tri nedelje, sedeli smo u dvorištu i pili kafu. Imao je planove za leto, a eto, sad se ovo dogodilo. Reč je o vrednom čoveku koji već dve decenije radi u Libiji, na naftnim poljima 1.200 kilometara udaljenim od Tripolija. Nikada nije imao nikakve probleme i lepo se skućio. Nadamo se da će sve biti u redu i da će brzo biti oslobođen iz ruku kidnapera - rekao je Miroslavljev rođak iz brasinačkog zaseoka Lipe.

Podsetimo, u novembru prošle godine u blizini Sabrate kidnapovani su službenici Ambasade Srbije u Libiji Slađana Stanković i Jovica Stepić, koji su u zatočeništvu i ubijeni 19. februara, prilikom američkih vazdušnih napada na uporište Islamske države. Uloga ambasadora Potežice, u čijoj su pratnji službenici ambasade bili u momentu kada su oteti, nikada do kraja nije razjašnjenja, a javnost je očekivala da će srpska vlada kontroverznog ambasadora povući iz Libije.

2024 © - Vesti online