Sreda 27.04.2016.
00:10
N. Jokić - Vesti

Pošteni na sudu, krivci na vlasti

Reuters
Posle prvog dana suđenja: Deltur i Burdon napuštaju sud

Eksplodirala je afera poznata pod imenom "Luksliks". Ispostavilo se da je sadašnji predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker bio na čelu državice Luksemburg, bilo kao premijer, bilo kao ministar finansija tokom dve decenije u vreme kada se razvijala industrija utaje poreza - ilegalna aktivnost od koje se mali Luksemburg bez sirovina i jake realne ekonomije - obogatio kao petrolejski Katar.

Oproštaj

Sistem je sledeći: velika multinacionalna kompanija prijavi svoje sedište u Luksemburgu koji joj nudi "oproštaj" poreza pod uslovom da uplati fiksnu sumu u državnu kasu. Rezultat: Luksemburg zarađuje, kompanije takođe, a enormne sume nikada ne stignu u poreske kase država u kojima je dobit realno stečena. Posledica toga je da države povećavaju poreze malim i srednjim preduzećima i "stežu kaiš" srednjoj klasi koja klizi u osiromašenje što smanjuje potrošnju i izaziva ekonomsku krizu. Uz to, države zbog nedostatka novca moraju da se zadužuju kod istih onih velikih privatnih banaka koje i same utaje svoj porez, pa su vlasti obavezne da štede na obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti - kako bi vraćale kamate na kamate.

Saučesnik u ovom sistemu koji postoji i u drugim evropskim državama (poput Belgije i Holandije) je i evropska politička elita koja ga održava i to nekažnjeno, kao što pokazuje Junkerov slučaj.

On je lane tvrdio pred poslanicima da nema ničeg nelegalnog, jer je sve bilo "po zakonu". To je donekle i tačno: posao advokatskih kancelarija je bio da za utaju poreza pronađu "rupu u međunarodnim zakonima" i sve ugovore tako "sroče" da formalno ne može da se nađe pravni već samo moralni prekršaj.

Prljavi poslovi

Posle izbijanja skandala "Luksliks", Evropska komisija na čelu sa Žan-Klod Junkerom objavila je plan čiji je prioritet "borba protiv utaje poreza". Za sada nijedna advokatska kancelarija u Luksemburgu nije zatvorila vrata, a mladi pravnici koji odrađuju prljave poslove nagrađeni su platama od desetak hiljada evra, besplatnim zimovanjima u Švajcarskoj i poslednjim modelima "pametnih telefona".

Decenija robije

Rezultat: na sudu se za sada našao samo mladi pravnik Antoan Deltur i francuski novinar Eduar Peren koji je objavio dokumenta koje mu je on predao. Proces će trajati do maja meseca, a kazna za iznošenje istine mogla bi da dostigne i deset godina strogog zatvora.
Deltur je uoči procesa izjavio da se oseća dobro jer je učinio ono što mu savest nalagala. Radio je u advokatskoj kancelariji Prajvat vaterhauskuper i kao i svi mladi pravnici u Luksemburgu - u sličnim advokatskim kabinetima bio je veoma dobro plaćen za rad na ugovorima između luksemburške države i multinacionala.

- Posle dve godine, kada sam video koje to svetske razmere uzima, nisam više mogao sebe da ubeđujem da treba da se žrtvujem za veoma veliku platu -
objasnio je Deltur, dodajući da je dao ostavku i pri tom iskopirao podatke sa servera koje je onda preneo novinaru.

2024 © - Vesti online